Πυλαία – ΑΕΚ 18-22: Έκαναν το 2 στα 2 με πρωταγωνιστή τον Ηλιόπουλο οι “κιτρινόμαυροι”

Η ΑΕΚ επικράτησε με 18-22 της ΑΕΣΧ Πυλαίας στη Κλειστό Γυμναστήριο της Μίκρας στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής της Handball Premier, κάνοντας το 2 στα 2.

Μετά τη νίκη επί του Ολυμπιακού, παίρνοντας κατά κάποιο τρόπο το αίμα της πίσω… για την απώλεια του πρωταθλήματος στην πρεμιέρα, η “Ένωση” κατάφερε να πάρει και την άτυπη ρεβάνς, κόντρα στην Πυλαία, που της στέρησε πέρυσι το κύπελλο.

Πολύ καλή η παρουσία από τους Ηλιόπουλο και Λέμος στην επανάληψη για την ΑΕΚ, οδήγησαν σωστά και με ορμητικότητα την ομάδα τους μετά το άγονο πρώτο μέρος. Οι δύο περιφερειακοί έβαλαν τα 10 από τα 22 γκολ της ΑΕΚ, μάλιστα δίχως να χρειασθεί να εκτελέσουν πέναλτι και κάλυψαν επάξια το κενό που άφησε η απουσία του τραυματία Μαντάλινιτς.

Στο πρώτο μέρος, η Πυλαία μπήκε καλύτερα παίρνοντας διαφορά τριών τερμάτων (4-1), αλλά η ΑΕΚ ελέω Αραμπατζή ισοφάρισε (5-5) και πέρασε μπροστά χάρη σε δύο σερί εύστοχα πέναλτι του Κεδέρη (6-7). Οι “κιτρινόμαυροι” παρέμειναν μπροστά σ’ όλο το πρώτο μέρος, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με το σκορ στο 8-7.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η “Ένωση” ήταν ανεβασμένη. كازينو البحرين Πάτησε το “γκάζι” και εξασφάλισε διαφορά πέντε γκολ (10-15, 18-13), αλλά η Πυλαία 7 λεπτά πριν το τέλος μείωσε στα τρία (15-18). موقع مراهنات 365 Ωστόσο, η ΑΕΚ δεν έχασε την ψυχραιμία της και εν τέλει νίκησε με 22-18.

Διακύμανση

ΑΕΣΧ ΠΥΛΑΙΑΣ – ΑΕΚ 18-22

Τα πεντάλεπτα: 2-1, 4-2, 4-2, 5-4, 6-8, 7-8 (ημίχρονο ), 7-10, 9-13, 11-15, 13-18, 15-18, 18-22.

ΑΕΣΧ Πυλαίας (Μπάμπης Ανανιάδης): Μπαμπατζανίδης, Ζαφείρης, Μανωλούδης 1, Μέτσης 2, Τσαμεσίδης 2, Καραγκιοζόπουλος 2, Λαστσάκου 3, Γιαννακίδης, Κουκμίσης 3, Ορφανουδάκης 1, Μπάτζιος 1, Αλεξανδρίδης 1, Κυριακίδης, Κυριακού 1, Γιορανίδης 1, Αλατσατιανός.

ΑΕΚ (Αλέξης Αλβανός): Μάτσκεβιτς, Αραμπατζής 3, Τικ 2, Ζίβκοβιτς 3, Γιούκιτς, Μόγια, Νικολαϊδης, Παπαδιονυσίου 1, Λέμος 5, Ηλιόπουλος 5, Αρσιτς, Σόκολιτς, Τσιτόμπι, Αλμέϊδα, Λιάπης, Κεδέρης 3.

Διαιτητές: Πατιός – Τσιάνας. Δίλεπτα: 4-7. Πέναλτι: 1/1 – 3/5

Οι διαιτητές έγραψαν τα εξής στο φύλλο αγώνα: «Μετά τη λήξη του αγώνα εισήλθε στον αγωνιστικό χώρο και κατευθύνθηκε στο τραπέζι της γραμματείας ο πρόεδρος της ΑΕΣΧ Πυλαίας, Μπαμπαράτσας Γεώργιος και απευθύνθηκε προσβλητικά προς τους διαιτητές. Ακολουθεί έκθεση». تعليم لعبة بوكر