Handball Premier, ΑΕΚ – Ολυμπιακός 25-22: Πήραν το πρώτο ντέρμπι της σεζόν οι “κιτρινόμαυροι”

Πήρε το ντέρμπι της 1ης αγωνιστικής της Handball Premier, η ΑΕΚ κερδίζοντας τον Ολυμπιακό με 25-22 στην αίθουσα “Γ.Κασιμάτης” του ΟΑΚΑ.

Η Ένωση έβαλε τις βάσεις για τη νίκη από την αρχή, αφού δεν έδωσε το περιθώριο στους Πειραιώτες να πάρουν κεφάλι καθ’ όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού.

Οι φίλοι της ΑΕΚ γέμισαν το γήπεδο, δημιουργώντας μια καυτή ατμόσφαιρα και βοηθώντας αρκετά στη νίκη της ομάδας τους. bet365 sports

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν χωρίς να σκοράρουν στο ματς, όμως στο 5′ η ΑΕΚ έκανε το πρώτο βήμα και άνοιξε το σκορ (1-0). Απευθείας, ο Ολυμπιακός ισοφάρισε για το 1-1, με την Ένωση να απαντά γρήγορα ανεβάζοντας στο +2 (4-2). Οι Πειραιώτες στην πορεία, εκμεταλλεύτηκαν δύο λάθη στην άμυνα των “κιτρινόμαυρων” και έφεραν στα ίσα το ματς (4-4). Στην συνέχεια, οι γηπεδούχοι διόρθωσαν και πήραν ξανά κεφάλι στο ματς για το 7-4. شرح لعبة بينجو Η ΑΕΚ από εκείνο το σημείο και μετά κράτησε μια σταθερή απόσταση, με τον Ολυμπιακό να φτάνει εξαιρετικά κοντά στο 11-10 και το 12-11. Παρόλα αυτά, η Ένωση με δύο γκολ λίγο πριν λήξη του ημιχρόνου, έφυγε για τα αποδυτήρια στο +2 (13-11). كيف تربح المال من النت

Στο δεύτερο 30λεπτο, οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν με το δεξί σκοράροντας το πρώτο γκολ του ημιχρόνου (13-12). Η ΑΕΚ δεν άφησε περιθώριο και με τέσσερα συνεχόμενα γκολ, ανέβασε τη διαφορά στο +5 (17-12). Ο Ολυμπιακός κατάφερε να ξεκολλήσει για λίγο από τα 12 γκολ για να πάει στα 14, όμως η Ένωση κρατούσε την απόσταση σταθερά στο +5 (21-16). Στην συνέχεια, οι “ερυθρόλευκοι” έκαναν μια καλή προσπάθεια για να επιστρέψουν στο ματς (23-20), ωστόσο οι “κιτρινόμαυροι” είχαν τη ψυχολογία με το μέρος τους και ανέβασαν εκ νέου στο +5 (25-20). Προς το τέλος, ο Ολυμπιακός σκόραρε δύο φορές (25-22), όμως ο χρόνος και η διαφορά στα γκολ ήταν υπέρ της ΑΕΚ, παίρνοντας το ντέρμπι με 25-22 και φυσικά τους πρώτους βαθμούς της σεζόν.

AEK- OΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ/ΟΜΙΛΟΣ ΞΥΝΗ 25-22

Τα πεντάλεπτα: 3-2, 5-3, 9-6, 10-7, 11-9, 13-11 (ημχ.), 15-12, 17-13, 18-13, 21-16, 23-20, 25-22

ΑΕΚ (Αλβανός): Μάτσκεβιτς, Αραμπατζής 1, Τικ, Ζίβκοβιτς, Γιούκιτς 4, Μαντάλινιτς 9, Νικολαϊδης, Κοτσιώνης, Παπαδιονυσίου 3, Λιάπης, Άρσιτς, Σόκολιτς, Τσιτόμπι 3, Ρογκούλσκι 1, Λέμος 2, Κεδέρης 2.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Καρασαββίδης): Κοτανίδης, Νιοκάς 1, Καραμπουρνιώτης 1, Παπαβασίλης 3, Κανδύλας 2, Μπάγιος, Παπαδόπουλος 2, Δομπρής 4, Βέμπερ 5, Πασσιάς, Μοντόρο, Σλαβούλιτσα 1, Οστρούσκο 2, Γκρατζάν 1, Μιχαηλίδης, Μπάουερ.

Διαιτητές: Τζαφερόπουλος-Χαρίτσος. Δίλεπτες: 4-4. Πέναλτι: 1/2-2/3.