EYOF 2023: “Ασημένιος” ο Σεραφείμ Εμινίδης στον πλάγιο ίππο! (vid)

Ο 16χρονος Σεραφείμ Εμινίδης κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στον πλάγιο ίππο, στο 17ο Ολυμπιακό Φεστιβάλ Ευρωπαϊκής Νεότητας (EYOF 2023), που διεξάγεται στο Μάριμπορ της Σλοβενίας, φτάνοντας σε μία ιστορική διάκριση.

Ο νεαρός πρωταθλητής κατέλαβε τη 2η θέση στον τελικό του πλάγιου ίππου με 13,633 βαθμούς, σε μία διοργάνωση στην οποία συμμετέχουν ταλαντούχοι έφηβοι και νεάνιδες από τις ευρωπαϊκές χώρες-μέλη της Διεθνούς Ολυμπιακής Επιτροπής.

Το χρυσό μετάλλιο στο αγώνισμα αναδείχθηκε ο Αρμένιος Μαμικόν Χατσατριάν με 13,996 β., ενώ την τριάδα του βάθρου συμπλήρωσε ο Γεωργιανός Ντάχι Ντολίτζε με 13,300 β.

Στον προκριματικό της Τρίτης (25/07), ο Έλληνας αθλητής είχε κερδίσει την 5η θέση με 13,550 βαθμούς, επίδοση την οποία βελτίωσε στον τελικό.