Ευρωπαϊκό: Με διπλή επιτυχία για την Εθνική Ανσάμπλ Νεανίδων έκλεισε η πρεμιέρα

Με νέα διπλή επιτυχία από την Εθνική Ανσάμπλ Νεανίδων, που κατέκτησε την 6η θέση και στους δύο τελικούς οργάνων, έκλεισε η πρεμιέρα του Eυρωπαϊκού πρωταθλήματος στο Μπακού, στέλνοντας αισιόδοξα μηνύματα για την συνέχεια της διοργάνωσης αλλά και για το μέλλον της ελληνικής ρυθμικής γυμναστικής.

Η νεανική ελληνική ομάδα (Ελευθερία Καντερέ, Ευσταθία Κοντοπούλου, Ειρήνη Κράλη, Στεφανία Μπακοπούλου, Μαριάνθη Σιμιτζή, Κατερίνα Χολίδη) κέρδισε την 6η θέση τόσο στα 5 Σχοινάκια με 27,050 β. όσο και στις 5 Μπάλες με 26,350 β., παρουσιάζοντας σταθερότητα στις εκτελέσεις της και ολοκληρώνοντας την εξαιρετική παρουσία της με άλλες δύο διακρίσεις, έπειτα από την 7η θέση που κατέκτησε στον σύνθετο αγώνα.

Είναι η πρώτη φορά έπειτα από 18 ολόκληρα χρόνια και το αντίστοιχο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα του 2005 στη Μόσχα, που το ελληνικό ανσάμπλ της κατηγορίας Νεανίδων επιστρέφει στο ευρωπαϊκό top-8 και μάλιστα επί τρία.