Τραμπολίνο: “Χάλκινοι” Γράψας και Σαββίδης στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα

Μάριος Γράψας και Νίκος Σαββίδης χάρισαν στη χώρα μας το πρώτο της μετάλλιο στην ιστορία του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος, στο Ρίμινι, στην κατηγορία ανδρών-γυναικών

Γράψας και Σαββίδης κατέκτησαν την 3η θέση στον τελικό του αγωνίσματος με 49,760 βαθμούς, ακολουθώντας στο βάθρο τις αντίστοιχες ομάδες της Γερμανίας (50,800 β.) και της Πορτογαλίας (50,500 β.). Στον πρωινό προκριματικό, το ελληνικό δίδυμο είχε προκριθεί ως 4οι με 49,860 β..

Από την πλευρά τους, οι Λίλα Κασάπογλου / Αγγελική Καλπαξή που ήταν παρούσες στον αντίστοιχο τελικό του συγχρονισμένου τραμπολίνο γυναικών, κατέλαβαν την 8η θέση με 14,170 βαθμούς, καθώς δεν μπόρεσαν να ολοκληρώσουν το πρόγραμμά τους και να φτάσουν σε μία ακόμα μεγαλύτερη διάκριση. Οι Ελληνίδες πρωταθλήτριες είχαν τερματίσει 7ες στον προκριματικό με 45,800 β., ενώ τα μετάλλια κέρδισαν κατά σειρά οι Βρετανία (47,750 β.), Ολλανδία (46,970 β.) και Γεωργία (46,950 β.).