Παναχαϊκή-Τηλυκράτης 2-1: Προσπέρασε και πήρε… ανάσα

Η Παναχαϊκή πήρε πολύ σημαντική νίκη με ανατροπή κόντρα στον Τηλυκράτη με 2-1 και πήρε προβάδισμα στην μάχη της αποφυγής του υποβιβασμού.

Πολύ σημαντική νίκη το Σάββατο (17/2) για την Παναχαϊκή στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής του Νοτίου Ομίλου της Super League 2.

Στο 39ο λεπτό η ομάδα της Λευκάδας άνοιξε το σκορ με μακρινό σουτ του Τέρζι, το οποίο κρέμασε τον Κολοβούρη. Στο 0-1 έληξε το πρώτο μέρος. Στο 67ο λεπτό ο Πέρεζ έκανε πολύ ωραία ατομική ενέργεια, γύρισε την μπάλα στην περιοχή και εκεί ο Χατζητερζόγλου έκανε χέρι και καταλογίστηκε το πέναλτι. Δύο λεπτά αργότερα ο Μασούρας έκανε το 1-1 για την ομάδα της Πάτρας. Στο 88ο λεπτό ήρθε η ανατροπή για τους παίκτες του Γιάννη Τάτση, από εκτέλεση φάουλ του Πετράτου ο Ζαμόρα έκανε το 2-1 για την Παναχαϊκή και έδωσε τη νίκη στην ομάδα του.

Παναχαϊκή (Τάτσης): Κολοβούρης, Μούλντερ (46′ Καραγιάννης), Μπαξεβάνος, Ζαμόρα, Προύντζος, Ζέκοφ (46′ Ντε Τόμας), Νάστος (59′ Πετράτος), Πατρινός, Τραορέ (64′ Αλιμπέ), Μασούρας, Γαϊτανίδης (46′ Πέρεζ).

Τηλυκράτης (Γκέκας): Τζελέπης, Ρίζος, Ρουγκάλας, Χατζητερζόγλου, Μακριδάκης (73′ Σπανουδάκης), Πέρεζ (90′ Ουλμάνεν), Μπελεβώνης, Τέρζι (55′ Τόσκα), Περιστέρης (55′ Ντοναλντόνι), Φοφανά (73′ Τεγούσης), Νιφορόπουλος.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και το υπόλοιπο πρόγραμμα της 19ης αγωνιστικής του Β’ Ομίλου του πρωταθλήματος της Super League 2:

Παναχαϊκή – Τηλυκράτης 2-1

Ηλιούπολη – Παναθηναϊκός Β’ 18/02 (14:00)

Διαγόρας – Καλαμάτα 18/02 (15:00)

Χανιά – Γιούχτας 18/02 (15:00)

Καλλιθέα – Ιωνικός 18/02 (15:00)

Ολυμπιακός Β’ – Αιγάλεω 19/02 (16:00)