Ρόμα-Ίντερ 2-4: Διπλό τίτλου για τους Νερατζούρι στο «Ολίμπικο» (video)

Η Ίντερ πήρε μεγάλο διπλό στο Ολίμπικο

Μεγάλη νίκη για την Ίντερ μέσα στο… βροχερό «Ολίμπικο». Οι Νερατζούρι επικράτησαν με 2-4 της Ρόμα για την 24 αγωνιστική της Serie A, και πέταξαν στο +7 από τη δεύτερη Γιουβέντους, κάνοντας αποφασιστικό βήμα για την κατάκτηση του Scudetto!

Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν τους 60 βαθμούς, ενώ οι Ρωμαίοι μένουν στους 38 βαθμούς και για την ώρα στην πέμπτη θέση, περιμένοντας και τα υπόλοιπα αποτελέσματα. Το σκορ άνοιξε ο Ατσέρμπι για το 0-1, όμως οι γηπεδούχοι έφτασαν στην ανατροπή με τα γκολ των Μαντσίνι και Ελ Σαραουί.

Στην επανάληψη όμως οι παίκτες του Σιμόνε Ιντζάγκι μπήκαν… με το μαχαίρι στα δόντια, και χόρεψαν κυριολεκτικά μέσα στη βροχή. Ο Τουράμ με προβολή στο 49ο λεπτό ισοφάρισε σε 2-2, ο Ανχελίνιο με αυτογκόλ έδωσε το προβάδισμα στους αντιπάλους του, και ο Μπαστόνι διαμόρφωσε το τελικό 2-4.

Νωρίτερα η Λάτσιο πέρασε από την έδρα της Κάλιαρι με 1-3. Η ομάδα του Σάρι έβγαλε αντίδραση μετά το… ιδιαίτερο κλίμα που επικρατεί ανάμεσα σ’ αυτόν και στους παίκτες του, και πλησίασε στο -4 από την 4άδα. Αντίθετα η Κάλιαρι μένει στην προ-τελευταία θέση με 18 βαθμούς.

Ο Ντεϊόλα με αυτογκόλ στο 26ο λεπτό έβαλε μπροστά τους Λατσιάλι. Στο 49ο λεπτό ο Ιμόμπιλε διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του, αλλά ο Γκαετάνο με ωραίο γκολ μείωσε για τους γηπεδούχους. Το τελικό 2-4 πέτυχε ο Φελίπε Άντερσον στο 65ο λεπτό.

Τα αποτελέσματα της 24ης αγωνιστικής

Σαλερνιτάνα- Έμπολι 1-3 (69′ Βάισμαν – 23′ αυτ. Τζανόλι, 88′ πέν. Νιάνγκ, 90’+4 Καντσελιέρι)

Κάλιαρι – Λάτσιο 1-3 (51′ Γκαετάνο – 26′ αυτ. Ντεϊόλα, 49′ Ιμόμπιλε, 65′ Άντερσον)

Ρόμα – Ίντερ 2-4 (28′ Μαντσίνι, 44′ Ελ Σαραουί – 17′ Ατσέρμπι, 49′ Τουράμ, 56′ αυτ. Ανχελίνιο, 90’+3 Μπαστόνι)

Σασουόλο – Τορίνο 1-1 (5′ Πιναμόντι / 9′ Σαπάτα)

11/2 13:30 Φιορεντίνα – Φροζινόνε

11/2 16:00 Μόντσα – Βερόνα

11/2 16:00 Μπολόνια – Λέτσε

11/2 19:00 Τζένοα – Αταλάντα

11/2 21:45 Μίλαν – Νάπολι

12/2 21:45 Γιουβέντους – Ουντινέζε