La Liga: Διέλυσε τη Χιρόνα με τεσσάρα η Ρεάλ

Μόνο στα… χαρτιά ήταν ντέρμπι τελικά το ματς ανάμεσα στη Ρεάλ Μαδρίτης και τη Χιρόνα, καθώς η πρώτη έκανε επίδειξη δύναμης, επιβλήθηκε με 4-0 και παρέμεινε μόνη πρώτη στη βαθμολογία, αυξάνοντας τη διαφορά της στο +5.

Οι «μερένχες» αιφνιδίασαν από την αρχή τη Χιρόνα και δεν της άφησαν κανένα περιθώριο αντίδρασης στη συνέχεια. Το σκορ άνοιξε μόλις στο 6ο λεπτό ο Βινίσιους Τζούνιορ με δυνατό σουτ και στο 35’ μετά από δική του ασίστ, ο Μπέλινγκχαμ σημείωσε το 2-0.

Οι φιλοξενούμενοι δε μπόρεσαν σε κανένα σημείο να απειλήσουν ουσιαστικά και το δεύτερο ημίχρονο ήταν, ουσιαστικά, μια επανάληψη του πρώτου. Στο 54’ ο Άγγλος άσος χρίστηκε ξανά σκόρερ και με πλασέ μέσα από τη μικρή περιοχή πέτυχε το 3-0. Το… σφυροκόπημα από πλευράς γηπεδούχων συνεχίστηκε και στο 61’ ο Ροντρίγκο με δυνατό σουτ στα όρια της μεγάλης περιοχής έκανε το 4-0, δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της ομάδας του.