La Liga: Ηρωικός βαθμός στο τέλος για την Ατλέτικο κόντρα στη Ρεάλ

Με το γκολ του Μάρκος Γιορέντε στις καθυστερήσεις του αγώνα, η Ατλέτικο πήρε τον «χρυσό» βαθμό της ισοπαλίας κόντρα στη Ρεάλ (1-1), στο ντέρμπι της Μαδρίτης για την 23η αγωνιστική της La Liga.

Η «Βασίλισσα» κρατούσε τη νίκη στα χέρια της μέχρι λίγο πριν τη λήξη και έχασε την ευκαιρία να ξεφύγει στο +4 από τη Χιρόνα, μια αγωνιστική πριν τη μεταξύ τους αναμέτρηση. Ωστόσο, παραμένει πρώτη στη βαθμολογία με 58 βαθμούς, ενώ η Ατλέτικο είναι στην 4η θέση με 48.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 20’ με τον Μπραχίμ Ντίας, ωστόσο οι «ροχιμπλάνκος» πίεσαν άμεσα για την ισοφάριση, αλλά οι κεφαλιές των Βίτσελ (23’), Σάβιτς (24’) και Νίγκες (36’) πέρασαν οριακά άουτ.

Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να πιέζουν και στο 48’ ο Σάβιτς με κεφαλιά έκανε το 1-1, ωστόσο, το γκολ του ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Οι επιθετικές προσπάθειες των «μερένχες» είχαν ως κύριο εκφραστή τους τον Μπέλινγκχαμ, που, όμως, δε βρήκαν στόχο.

Η ομάδα του Σιμεόνε συνέχισε να προσπαθεί για την ισοφάριση, χάνοντας τη μία ευκαιρία μετά την άλλη και τελικά τα κατάφερε στις καθυστερήσεις, με τον Γιορέντε να κάνει το 1-1 στο 90+3’, χαρίζοντας τον πολύτιμο βαθμό στην ομάδα του.