La Liga: Ξέσπασε στη Μαγιόρκα με «τεσσάρα» η Μπιλμπάο

Μετά από μία ήττα και μια ισοπαλία στα τελευταία παιχνίδια, η Μπιλμπάο επέστρεψε στις νίκες με εμφατικό τρόπο, αφού επικράτησε με 4-0 της Μαγιόρκα εντός έδρας.

Στο εναρκτήριο ματς της 23ης αγωνιστικής της La Liga, οι Βάσκοι πήραν τη μεγάλη νίκη, που τους διατηρεί κοντά στην τετράδα, αφού έφτασαν τους 45 βαθμούς, δυο λιγότερους από την 4η Μπαρτσελόνα. Συν τοις άλλοις, μετά την ήττα της πρεμιέρας από τη Ρεάλ Μαδρίτης, παραμένει αήττητη στην έδρα της, με 9 νίκες και 2 ισοπαλίες.

Το σκορ για τους γηπεδούχους άνοιξε στο 3ο μόλις λεπτό ο Μπερτσίτσε και στο 16’ ο ίδιος παίκτης έκανε το 2-0. Η ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Γκουρουθέτα να σημειώνει το 3-0 στο 62’. Το τελικό 4-0 διαμόρφωσε στο 89’ ο Μουνιαΐν.

Αθλέτικ Μπιλμπάο-Μαγιόρκα 4-0