Έδωσε συνέχεια στις νίκες η Μπαρτσελόνα

Νίκη για την Μπαρτσελόνα

Τη δεύτερη σερί νίκη στη La Liga σημείωσε το Σάββατο (3/2) η Μπαρτσελόνα, επικρατώντας εκτός έδρας της Αλαβές με 3-1.

Στο παιχνίδι για την 23η αγωνιστική ο Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι άνοιξε το σκορ στο 22′, για να σημειώσει το 0-2 ο Γκουντογκάν στο 49ο λεπτό.

Δύο λεπτά αργότερα ο Ομοροντιόν έβαλε τους γηπεδούχους στη διεκδίκηση ενός θετικού αποτελέσματος, ωστόσο ο Ρόκε στο 63′ απλοποίησε τα πράγματα για τους Καταλανούς, διαμορφώνοντας το τελικό αποτέλεσμα.

Η Μπαρτσελόνα με 50 βαθμούς στην 3η θέση είναι στο -7 από την πρωτοπόρο Ρεάλ Μαδρίτης και στο -5 από τη Χιρόνα, αλλά με αγώνα περισσότερο.

Τα αποτελέσματα της 23ης αγωνιστικής

Αθλέτικ Μπιλμπάο – Μαγιόρκα 4-0 (3′, 16′ Μπερτσίτσε, 64′ Γκουρουθέτα, 89′ Μουνιαΐν)

Βαλένθια – Αλμερία 2-1 (14′ Ντούρο, 23′ Γιάρεμτσουκ – 50′ Αρίμπας)

Γρανάδα – Λας Πάλμας 1-1 (43′ Μέντες – 68′ Πεχίνιο)

Αλαβές – Μπαρτσελόνα 1-3 (51′ Ομοροντιόν – 22′ Λεβαντόφσκι, 49′ Γκουντογκάν, 63′ Ρόκε)

3/2 22:00 Χιρόνα – Ρεάλ Σοσιεδάδ

4/2 15:00 Βιγιαρεάλ – Κάντιθ

4/2 17:15 Οσασούνα – Θέλτα

4/2 19:30 Μπέτις – Χετάφε

4/2 22:00 Ρεάλ Μαδρίτης – Ατλέτικο Μαδρίτης

5/2 22:00 Ράγιο Βαγιεκάνο – Σεβίλλη