Θέλτα – Χιρόνα 0-1: Νέο διπλό και το παραμύθι συνεχίζεται

ΤΟ ΓΚΟΛ ΤΗΣ ΧΙΡΟΝΑ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΤΗ ΘΕΛΤΑ

Η Χιρόνα πέρασε και από την έδρα της Θέλτα μένοντας για ακόμα μια εβδομάδα στην κορυφή της La Liga κάνοντας όνειρα τίτλου.

Οι Καταλανοί πίεσαν στα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού και εξαργυρώθηκαν γι αυτό αφού στο 20′ από πάσα του Γκουτιέρες, ο Πόρτου, με ατομική ενέργεια, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 0-1.

Η Θέλτα άγγιξε το γκολ στο 30′ με τον Λάρσεν αλλά το σουτ του βρήκε στο δοκάρι, ενώ ο Δουβίκας, που αγωνίστηκε και τα 90 λεπτά, σπατάλησε δύο ευκαιρίες με το τελικό σκορ να φέρνει τη Χιρόνα στο +2 από τη Ρεάλ έχοντας όμως αγώνα περισσότερο.

ΘΕΛΤΑ: Γκουαΐτα, Μινγκέθα, Ουνάι Νούνιες, Σταρφέλτ (78′ Ντότορ), Ντομίνγκες, Μάνου Σάντσεθ (66′ Ρίστιτς), Τάπια (78′ Ροντρίγκες), Ντε Λα Τόρε (66′ Τζάιλσον), Άσπας, Δουβίκας, Λάρσεν

ΧΙΡΟΝΑ: Γκαζανίγκα, Κόουτο, Αρνάου Μαρτίνες, Μπλιντ, Γκουτιέρες, Χερέρα, Αλέις Γκαρσία, Τσιγκάνκοφ (83′ Βάλερι), Πόρτου (69′ Μάρτιν), Σαβίνιο, Ντόβμπικ