Serie A: Ασταμάτητη η Ίντερ – Τα αποτελέσματα (video)

Ένα ακόμα «τρίποντο», που τη διατηρεί στην κορυφή της βαθμολογίας, πήρε η Ίντερ, καθώς επικράτησε εκτός έδρας της Φιορεντίνα με 1-0 για την 22η αγωνιστική της Serie A.

Οι «νερατζούρι» είναι πρώτοι με 54 βαθμούς και ένα παιχνίδι λιγότερο από τη δεύτερη Γιουβέντους, η οποία ακολουθεί με 53. Για τους «βιόλα» αυτή ήταν η δεύτερη ήττα στα τρία τελευταία ματς, με αποτέλεσμα να έχει πέσει στην 5η θέση με 34 βαθμούς, όσους έχει και η Λάτσιο.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν από νωρίς στο ματς, με τον Λαουτάρο Μαρτίνες, ο οποίος δε σταματάει να σκοράρει, να κάνει το 0-1 στο 14’. Ο ίδιος είχε απειλήσει και νωρίτερα στο 9ο λεπτό με ένα δυνατό σουτ, το οποίο όμως απέκρουσε ο Τερατσιάνο, ενώ στο 11’ ακυρώθηκε και γκολ της Φιορεντίνα ως οφσάιντ. Αμφότερες οι ομάδες συνέχισαν να πιέζουν για το γκολ, αλλά οι προσπάθειές τους δε βρήκαν στόχο.

Ο ρυθμός δεν έπεσε ούτε στο δεύτερο ημίχρονο και στο 74’ οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Νίκο Γκονζάλες, αλλά ο Ζόμερ απέκρουσε εύκολα και κράτησε το μηδέν για την ομάδα του, με αποτέλεσμα το 0-1 να μείνει μέχρι το τέλος.

Νωρίτερα, Λάτσιο και Νάπολι αναδείχθηκαν ισόπαλες χωρίς τέρματα, ενώ η Μόντσα πήρε σημαντική νίκη με 1-0 επί της Σασουόλο.