Τότεναμ-Μάντσεστερ Σίτι 0-1: Ο Άκε το γκολ της πρόκρισης (video)

Με γκολ του Νέιθαν Άκε στο 88ο λεπτό της αναμέτρησης η Μάντσεστερ Σίτι πήρε την πρόκριση για τον πέμπτο γύρο του FA Cup.

Η Μάντσεστερ Σίτι πέρασε στην φάση των «32» του FA Cup, μετά τη νίκη της επί της Τότεναμ στο Λονδίνο με 1-0. Η ομάδα του Πεπ Γκουραντιόλα είχε την υπεροχή καθ΄ όλη την διάρκεια της αναμέτρησης και η πρόκρισή της ήρθε μάλλον δίκαια. Το γκολ του Νέιθαν Άκε στο 88ο λεπτό του παινχιδιού ήταν αυτό που… έλυσε τον γρίφο της άμυνας της Τότεναμ απόψε.

Πριν το γκολ του Άκε η Σίτι είχε πολλές ευκαιρίες να ανοίξει το σκορ, καθώς ήταν ουσιαστικά η μοναδική ομάδα στο γήπεδο η οποία απείλησε την αντίπαλό της. Οι παίκτες του Άντζι Ποστέκογλου δεν κατάφεραν να αντισταθούν στην… αρμάδα του Πεπ. Τεράστια ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ χαράμισε ο Κέβιντ Ντε Μπρόινε στο 81ο λεπτό.