Στην Ίντερ το Super Cup Ιταλίας

Το γκολ του Λαουτάρο Μαρτίνες στις καθυστερήσεις ήταν αυτό που χάρισε στην Ίντερ το ιταλικό Super Cup, καθώς επικράτησε της Νάπολι με 1-0.

Αυτό ήταν το όγδοο στην ιστορία της και τρίτο συνεχόμενο. Έτσι, οι «νερατζούρι» ισοφάρισαν το ρεκόρ της συμπολίτισσας Μίλαν, που είχε καταφέρει το ίδιο την τριετία 1992-94.

Μετά από ένα πρώτο ημίχρονο με ελάχιστες ευκαιρίες, στο δεύτερο οι αριθμητικές ισορροπίες άλλαξαν, συνεπώς και η εικόνα του παιχνιδιού. Μέσα σε πέντε λεπτά ο Τζοβάνι Σιμεόνε είδε δυο κίτρινες κάρτες και άφησε τη Ναπόλι με παίκτη λιγότερο για μισή ώρα. Η Ίντερ προσπάθησε να εκμεταλλευτεί το γεγονός και πίεσε ακόμα περισσότερο για ένα γκολ.

Αυτό δεν ήρθε παρά μόνο στο 90+1’, με τον Λαουτάρο Μαρτίνες να σημειώνει το 1-0, έπειτα από ασίστ του Παβάρ κι έτσι έδωσε το έναυσμα για τους πανηγυρισμούς στο KSU Stadium του Ριάντ.