La Liga: Πεντάρα και κορυφή για Χιρόνα

Η μαγική Χιρόνα ισοπέδωσε με 5-1 τη Σεβίλλη και και βρέθηκε ξανά στην πρώτη θέση της La Liga, με έναν βαθμό –αλλά και ένα ματς- περισσότερο από τη Ρεάλ Μαδρίτης.

Με τρία γκολ μέσα στο πρώτο 20λεπτο, η ομάδα που τρελαίνει τους πάντες στην Ισπανία, ξεπέρασε εύκολα με τους Ανδαλουσιανούς και συνεχίζει την ξέφρενη πορεία της μετά την 21η αγωνιστική της La Liga.

Και τα τρία αυτά γκολ σημείωσε ο Αρτέμ Ντόβμπικ, ο παίκτης-αποκάλυψη της σεζόν, κάτι που πλέον αποτυπώνεται και στον πίνακα των σκόρερ.

Στο β΄ ημίχρονο σκόραραν και οι Στουάνι, Τσιγκάνκοφ δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της καταλανικής ομάδας.

Οι φιλοξενούμενοι έκαναν το… λάθος να προηγηθούν με τον Ρομέρο μόλις στο 10΄ και όπως φάνηκε, εξόργισαν την εκπληκτική Χιρόνα.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 21ης αγωνιστικής του ισπανικού πρωταθλήματος έχουν ως εξής:

Αλαβές-Κάντιθ 1-0