Σπουδαία ανατροπή και τρίποντο στις καθυστερήσεις για τη Μίλαν (video)

Nίκη στο 93' για τη Μίλαν

Τη 13η φετινή της νίκη στη Serie A πανηγύρισε το Σάββατο (20/1) η Μίλαν, παίρνοντας το διπλό με 3-2 επί της Ουντινέζε για την 21η αγωνιστική.

Στο ματς που σημαδεύθηκε από την προσωρινή διακοπή λόγω της ρατσιστικής επίθεσης που δέχθηκε ο Μενιάν από τους οπαδούς των γηπεδούχων, ο Λόφτους-Τσικ σημείωσε το 0-1 για τους «ροσονέρι» στο 31′, για να ισοφαρίσει έντεκα λεπτά αργότερα ο Σάμαρτζιτς.

Ο Τοβέν στο 62′ έγραψε το 2-1, όμως η Μίλαν δεν πτοήθηκε και έκανε την αντεπίθεσή της, με τον Γιόβιτς να γράφει το 2-2 στο 83ο λεπτό.

Το τρίποντο στην ομάδα του Στέφανο Πιόλι χάρισε ο Οκαφόρ στο 90’+3 και οι επτάκις πρωταθλητές Ευρώπης παραμένουν σταθερά στην 3η θέση με 43 βαθμούς, όντας στο -6 από τη Γιουβέντους και στο -8 από την πρωτοπόρο Ίντερ.

Η Ουντινέζε, από την πλευρά της, με 19 πόντους στη 16η θέση είναι στο +2 από τη ζώνη του υποβιβασμού και ζει με το άγχος για την παραμονή στην κατηγορία.

Τα αποτελέσματα της 21ης αγωνιστικής
Ρόμα – Βερόνα 2-1 (19′ Λουκάκου, 25′ Πελεγκρίνι – 76′ Φολονρούσο)
Ουντινέζε – Μίλαν 2-3 (42′ Σάμαρτζιτς, 62′ Τοβέν – 31′ Λόφτους-Τσικ, 83′ Γιόβιτς, 90’+3 Οκαφόρ)
21/1 13:30 Φροζινόνε – Κάλιαρι
21/1 16:00 Έμπολι – Μόντσα
21/1 19:00 Σαλερνιτάνα – Τζένοα
21/1 21:45 Λέτσε – Γιουβέντους
14/2 20:00 Μπολόνια – Φιορεντίνα
22/2 21:45 Τορίνο – Λάτσιο
28/2 19:00 Σασουόλο – Νάπολι
28/2 21:45 Ίντερ – Αταλάντα