Μπόρνμουθ-Λίβερπουλ 0-4: Εύκολο… διπλό και μόνη πρώτη

Η Λίβερπουλ έβαλε τέσσερα γκολ στο δεύτερο ημίχρονο κόντρα στην Μπόρνμουθ και παρέμεινε μόνη πρώτη στην Πρέμιερ Λιγκ.

Μόνη πρώτη παρέμεινε η Λίβερπουλ στην Πρέμιερ Λιγκ μετά την ευρεία νίκη της με 4-0 επί της Μπέρνμουθ εκτός έδρας.

Η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ πάτησε γκάζι στο δεύτερο ημίχρονο με τους Ντιόγκο Ζότα και Ντάρβιν Νούνιεζ να σκοράρουν από δύο γκολ έκαστος, πήρε τη νίκη και κράτησε απόσταση ασφαλείας από τις Μάντσεστερ Σίτι, Άρσεναλ και Άστον Βίλα.

Το σκορ για τους «κόκκινους» άνοιξε στο 49′ ο Ντάρβιν Νούνιεζ έπειτα από ασίστ του Ντιόγκο Ζότα και άνοιξε τον… δρόμο για τη νίκη. Στο 70ο λεπτό της αναμέτρησης ο Ζότα χρίστηκε σκόρερ, μετά από ασίστ του Χάκπο και η Λίβερπουλ σε αυτό το χρονικό διάστημα φάνηκε να… κλειδώνει τη νίκη. Εννέα λεπτά αργότερα ο Ζότα βρήκα και πάλι δίχτυα, κάνοντας δύο τα προσωπικά του τέρματα. Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε από τον Νούνιεζ στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων. Στους 48 βαθμούς η Λίβερπουλ με 21 ματς, στους 25 η Μπόρνμουθ με 20 αγώνες.