Μπάγερν – Βέρντερ 0-1: Ο Βάισερ απομάκρυνε από την κορυφή τους Βαυαρούς

Ένα μεγάλο αποτέλεσμα στην Allianz Arena πήρε η Βέρντερ Βρέμης, η οποία επικράτησε 1-0 της Μπάγερν με γκολ του Βάισερ στο 59′.

Έτσι η Μπάγερν πήγε στο -7 από την πρώτη θέση και θα πρέπει να τρέξει να σώσει ο,τι μπορεί πριν να είναι πολύ αργά.

Από την άλλη η Βέρντερ Βρέμης έφτασε τους 20 βαθμούς και συνεχίζει να ελπίζει πως δεν θα χρειαστεί να παλέψει για την σωτηρία της την τελευταία στιγμή.

Στο πρώτο μέρος η Βέρντερ έσωσε το σήμα κινδύνου όταν στο 27ο λεπτό της αναμέτρησης ο Εντζινμά έφυγε στην κόντρα και από κοντά, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Ωστόσο το γκολ ακυρώθηκε μετά από onfield review για φάουλ πάνω στον Τζαμάλ Μουσιάλα.

Η Μπάγερν είχε καλή στιγμή λίγα λεπτά αργότερα με την κεφαλιά του Νταγιότ Ουπαμεκανό μέσα από την περιοχή. Λίγο πιο απειλητικοί και με κατοχή οι Βαυαροί στο πρώτο 45λεπτο του παιχνιδιού.

Στο 59ο λεπτό του παιχνιδιού, η Βέρντερ κατάφερε να πάρει το προβάδισμα. Ο Βάισερ πάτησε στην περιοχή από τα δεξιά, έκανε ωραία ντρίμπλα και εξαπέλυσε σουτάρα στην οροφή των διχτύων του Νόιερ. Η Μπάγερν επιχείρησε να απαντήσει και είχε στιγμές με Λάιμερ (62′), Κέιν (73′) και Μουσιάλα (73′), χωρίς ωστόσο να τα καταφέρει.

Ο Άγγλος φορ είχε νέα καλή στιγμή στο 80′, όμως δεν μπόρεσε να νικήσει τον τερματοφύλακα της Βέρντερ. Ο Ζέτερερ ήταν σωτήριος και στο 87′ όταν απέκρουσε την κεφαλιά του Τελ στέλνονας την μπάλα δύο φορές στο δοκάρι. Μέχρι και το φινάλε οι γηπεδούχοι είχαν κι άλλες ευκαιρίες, όμως η Βέρντερ έμεινε όρθια παίρνοντας σπουδαίο αποτέλεσμα.

ΜΠΑΓΕΡΝ: Νόιερ, Λάιμερ, Ουπαμεκανό, Ντε Λιχτ, Ντέιβις, Κίμιχ, Γκερέιρο, Κομάν, Μουσιάλα, Σανέ, Κέιν

ΒΕΡΝΤΕΡ: Ζέτερερ, Σταρκ, Φριντλ, Γιουνγκ, Βάισερ, Σμιντ, Λίνεν, Στάγκε, Άγκου, Νάινμαχ, Βολτεμάντε