La Liga: Φέλιξ και Τόρες έσωσαν τη Μπαρτσελόνα

Ο Ζοάο Φέλιξ

Με δυο γκολ στις καθυστερήσεις, η Μπαρτσελόνα γλίτωσε το κάζο και πήρε την εκτός έδρας νίκη με 4-2 κόντρα στη Μπέτις, για την 21η αγωνιστική της La Liga.

Με χατ-τρικ του Φεράν Τόρες και «χρυσή» αλλαγή τον Ζοάο Φέλιξ, οι «μπλαουγκράνα» πήραν την πολύτιμη νίκη, παρέμειναν στην 3η θέση με πέντε βαθμούς πίσω από τη 2η Ρεάλ και 3 πάνω από τη Μπιλμπάο που ακολουθεί. Η ομάδα του Τσάβι τα… χρειάστηκε απέναντι στη μαχητική Μπέτις, η οποία μέχρι το 90’ κρατούσε τον βαθμό της ισοπαλίας.

Το σκορ άνοιξε για τους φιλοξενούμενους ο Τόρες στο 21’, ενώ το γκολ του Λεβαντόφσκι στο 45+1’ ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου ο Τόρες ξαναχτύπησε και στο 48’ έκανε το 0-2. Ωστόσο, σε διάστημα τριών λεπτών, οι γηπεδούχοι έφεραν το ματς στα ίσια. Ο Ίσκο αρχικά στο 56’ και εν συνεχεία στο 59’ ισοφάρισε για τη Μπέτις και έδωσε νέα ώθηση στην ομάδα του να πιέσει ακόμα περισσότερο για το «τρίποντο».

Οι γηπεδούχοι κρατούσαν τον βαθμό μέχρι το 90’, όταν ο Ζοάο Φέλιξ, που είχε μπει στο ματς λίγα λεπτά νωρίτερα σημείωσε το 2-3 και στο 90+2’ ο Φεράν Τόρες ολοκλήρωσε τον προσωπικό του θρίαμβο, πετυχαίνοντας χατ-τρικ και διαμορφώνοντας το τελικό 2-4.