Τσέλσι-Φούλαμ 1-0: Οριακή νίκη για τους «μπλε»

Κόουλ Πάλμερ

Τη νίκη με 1-0 κόντρα στην Φούλαμ εξασφάλισε η Τσέλσι, με πέναλτι το οποίο έκανε γκολ ο Κόουλ Πάλμερ στο τέλος του ημιχρόνου.

Σαφώς βελτιωμένη η Τσέλσι κατάφερε να επικρατήσει της Φούλαμ με 1-0, στο Λονδρέζικο ντέρμπι, το οποίο έλαβε χώρα στο «Στάμφορντ Μπριτζ». Η ομάδα του Μαουρίσιο Ποκετίνο, είχε τον έλεγχο στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού αλλα δυσκολεύτηκε να φτάσει στη νίκη. Η απόδοση των γηπεδούχων ήταν καλή, καθώς δημιούργησαν αρκετές ευκαιρίες, ενώ δύο τελικές προσπάθειες σταμάτησαν στα δοκάρια της Φούλαμ.

Τη λύση έδωσε ο Κόουλ Πάλμερ στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων στο πρώτο ημίχρονο με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι. Η παράβαση χρεώθηκε σε προσπάθεια του Ραχίμ Στέρλινγκ να ντριμπλάρει αντίπαλό του. Βέβαια, η Φούλαμ βρέθηκε κοντά στην ισοφάριση, με μεγάλη ευκαιρία του Ντεκόρβα Μαρίν στις καθυστερήσεις να φέρει το παιχνίδι στην ισοπαλία.