Μπάγερν Μονάχου-Χόφενχαϊμ 3-0: Ποδαρικό με Μουσιάλα

Μουσιάλα Χοφενχάιμ

Τα δύο από τα τρία γκολ της Μπάγερν Μονάχου σκόραρε ο Μουσιάλα και βοήθησε την ομάδα του να ξεκινήσει ιδανικά το 2024.

Με δύο γκολ του Μουσιάλα (18′, 70′) κι ένα από τον Χάρι Κέιν (90′), η Μπάγερν Μονάχου ξεκίνησε νικηφόρα τις υποχρεώσεις τις για το νέο έτος. Η ομάδα του Τόμας Τούχελ δεν αντιμετώπισε ιδιαίτερο πρόβλημα κόντρα στην Χόφενχαϊμ, η οποία έπαιξε με 10 παίκτες, καθώς ο Γκρίσα Πρόμελ αντίκρισε δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 74ο λεπτό και πήρε τη νίκη για την 17η αγωνιστική της Βundesliga.

Ο νεαρός που έχει παιξεί στις μικρές εθνικές ομάδες της Αγγλίας, αλλά επέλεξε την εθνική ανδρών της Γερμανίας, έκανε το 1-0 στο 18ο λεπτό μετά από ωραίο συνδυασμό με τον Λιρόι Σανέ. Αργότερα μία προσπάθειά του σταμάτησε στο δοκάρι, κάτι που δεν έγινε στο 70ό λεπτό, όταν έκανε το 2-0 και «κλείδωσε» τη νίκη για την Μπάγερν.

Οι παίκτες της Χόφενχαϊμ είχαν και αυτοί τις ευκαιρίες τους αλλά, τόσο ο Μάνοελ Νόιερ όσο και το οριζόντιο δοκάρι δεν τους επέτρεψαν να βρουν δίχτυα. Όταν ήρθε η απόβολή του Πρόμελ στο 74′ τότε τα πράγματα έγιναν πάρα πολύ δύσκολα. Το τελικό 3-0 έκανε ο Χάρι Κέιν στο 90′, ο οποίος ισοφάρισε το ρεκόρ του Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι με 22 γκολ στον πρώτο γύρο της Μπουντεσλίγκα.