La Liga: Με… την ψυχή στο στόμα η Ρεάλ

Ο Ρούντιγκερ πανηγυρίζει

Παρόλο που δυσκολεύτηκε να κάμψει την αντίσταση της μαχητικής Μαγιόρκα, η Ρεάλ κατάφερε να πάρει την εντός έδρας νίκη με 1-0, για τη 19η αγωνιστική της La Liga.

Έτσι, η «Βασίλισσα» παρέμεινε πρώτη στη βαθμολογία και ευελπιστεί σε στραβοπάτημα της Χιρόνα, η οποία υποδέχεται την Ατλέτικο Μαδρίτης (22:30) το ντέρμπι κορυφής της αγωνιστικής.

Χωρίς σημαντικές ευκαιρίες ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο, με τους γηπεδούχους να δυσκολεύονται να κάμψουν την σκληροτράχηλη άμυνα των αντιπάλων τους και τη Μαγιόρκα να προσπαθεί κυρίως με αντεπιθέσεις.

Στο δεύτερο 45λεπτο, ο Χοσέλου… προειδοποίησε στο 72’, αλλά το σουτ του βρήκε στο δοκάρι. Έξι λεπτά αργότερα, ο Ρούντιγκερ λύτρωσε τους «μερένχες», καθώς, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Μόντριτς, με δυνατή κεφαλιά έκανε το 1-0 και χάρισε τη νίκη στην ομάδα του.

Στο άλλο ματς της βραδιάς, η Θέλτα πήρε βαθμολογική ανάσα, καθώς με το γκολ του Σβεντμπεργκ στις καθυστερήσεις, πήρε την εντός έδρας νίκη με 2-1 απέναντι στη Μπέτις. Οι φιλοξενούμενοι είχαν προηγηθεί στο 6ο λεπτό με τον Ρουιμπάλ, ενώ ο Άσπας ισοφάρισε στο 16’ με πέναλτι για τη Θέλτα.