Premier League: «Άσφαιρες» έμειναν Γουέστ Χαμ και Μπράιτον

Χωρίς γκολ τελείωσε η αναμέτρηση ανάμεσα στη Γουέστ Χαμ και τη Μπράιτον για την 20ή αγωνιστική της Premier League, στην έδρα της πρώτης.

Το αποτέλεσμα δε βόλεψε καμία από τις δυο ομάδες, που θέλουν να πλησιάσουν κι άλλο στην 5η θέση, η οποία οδηγεί στην Ευρώπη την επόμενη σεζόν. Έτσι, τα «Σφυριά» έμειναν στην 6η θέση με πέντε βαθμούς λιγότερους από την Τότεναμ, ενώ η Μπράιτον ακολουθεί με 31 βαθμούς.

Στο πρώτο ημίχρονο ήταν οι φιλοξενούμενοι αυτοί που ήταν πιο απειλητικοί και έφτασαν με αξιώσεις στην αντίπαλη περιοχή τις περισσότερες φορές. Ωστόσο, ο Αρεόλα δήλωσε «παρών» όποτε χρειάστηκε και κράτησε ανέπαφη την εστία του. Η ίδια εικόνα επαναλήφθηκε και στο δεύτερο 45λεπτο, με τους γηπεδούχους να πιέζουν κυρίως με αντεπιθέσεις, και τους «γλάρους» να βρίσκουν ξανά μπροστά τους τον αντίπαλο τερματοφύλακα, με αποτέλεσμα το 0-0 να μείνει μέχρι το τέλος.