Premier League: «Σκόρπισε» την Τότεναμ η Μπράιτον

Ζοάο Πέδρο πανηγυρίζει

Σημαντική εντός έδρας νίκη πέτυχε η Μπράιτον, η οποία επικράτησε της Τότεναμ με 4-2 για τη 19η αγωνιστική της Premier League.

Έτσι, οι «γλάροι» επέστρεψαν στις νίκες μετά από δυο ισοπαλίες και μία ήττα και ανέβηκαν στην 8η θέση με 30 βαθμούς. Από την άλλη, οι «Σπερς» έχασαν την ευκαιρία να πιάσουν την Άστον Βίλα στην 3η θέση και έμειναν στους 36 βαθμούς.

Οι γηπεδούχοι ουσιαστικά «καθάρισαν» το ματς από το πρώτο ημίχρονο. Στο 11’ ο Χίνσελγουντ έκανε το 1-0 και στο 23’ ο Ζοάο Πέδρο με πέναλτι το 2-0, το οποίο ήταν και σκορ ημιχρόνου.

Στο δεύτερο 45λεπτο, συνέχισαν να πιέζουν, με την Τότεναμ να μη μπορεί να βρει τα πατήματά της στον αγωνιστικό χώρο. Έτσι, στο 63’ ο Εστουπινάν σημείωσε το 3-0 και με δεύτερο πέναλτι, ο Ζοάο Πέδρο έκανε το 4-0 στο 76’. Οι φιλοξενούμενοι «ξύπνησαν» στα τελευταία λεπτά και μείωσαν αρχικά σε 4-1 με τον Βελίζ στο 81’ και στο 85’ ο Ντέιβις διαμόρφωσε το τελικό 4-2.