Premier League: Νίκη και κορυφή για τη Λίβερπουλ

Σπουδαία εκτός έδρας νίκη πέτυχε η Λίβερπουλ για τη 19η αγωνιστική ττης Premier League, καθώς επικράτησε με 2-0 της Μπέρνλι και ανέβηκε στην κρυφή της βαθμολογίας.

Οι «Ρεντς» είναι πρώτοι με 42 βαθμούς, ενώ ακολουθεί η Άρσεναλ με 40 και ένα παιχνίδι λιγότερο (υποδέχεται την Γουέστ Χαμ την Τετάρτη 27/12).

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν από νωρίς στο ματς, με τον Νούνιες να ανοίγει το σκορ στο 6ο μόλις λεπτό, ενώ μέχρι τη λήξη του 45λεπτου έχασαν κι άλλες ευκαιρίες να αυξήσουν το προβάδισμά τους. Από την άλλη, η Μπέρνλι δυσκολευόταν να φτάσει με αξιώσεις στην αντίπαλη περιοχή και ήταν ελάχιστες οι φορές οι οποίες απείλησε ουσιαστικά.

Η ομάδα του Κλοπ «κλείδωσε» το «τρίποντο» στο 90’, με τον Ντιόγκο Ζότα να διαμορφώνει το τελικό 0-2 και ευελπιστεί σε στραβοπάτημα της Άρσεναλ για να παραμείνει στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.