Premier League: Παλικαρίσιες νίκες για Τότεναμ, Μπέρνλι και Λούτον

Χαρούμενα Χριστούγεννα θα κάνουν οι Τότεναμ, Μπέρνλι και Λούτον αφού πέτυχαν παλικαρίσιες νίκες για τη 18η αγωνιστική της Premier League.

Οι «Σπερς» μπορεί να είχαν προβάδισμα δύο τερμάτων στα πρώτα είκοσι λεπτά με τα τέρματα των Ριτσάρλισον και Σον όμως αγχώθηκαν αφού η πολύ ανεβασμένη Έβερτον μείωσε στο 82′ με τον Αντρέ Γκόμεζ και άγγιξε στο τελευταίο λεπτό την ισοφάριση αλλά ο Ντανζούμα από πλεονεκτική θέση έστειλε την μπάλα στο δοκάρι.

Στα άλλα ματς η Λούτον με τέρμα του Τάουσεντ νίκησε εντός έδρας τη Νιούκαστλ ενώ η Μπέρνλι άλωσε την έδρα της Φούλαμ με 2-0. Τέλος, η Μπόρνμουθ σε ένα χορταστικό ματς, που κρίθηκε με γκολ του Σολάνκε στο 94′, επικράτησε με 3-2 στην έδρα της Φόρσετ χαλώντας το ντεμπούτο του Εσπίριτο Σάντο.