Serie A: Έσωσε τον βαθμό στο τέλος η Μίλαν, «διπλά» για Λάτσιο, Φιορεντίνα και Τζένοα (videos)

Το γκολ του Γιόβιτς στο 90’ έσωσε την… παρτίδα για τη Μίλαν, η οποία αναδείχθηκε ισόπαλη εκτός έδρας με την ουραγό Σαλερνιτάνα με σκορ 2-2.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Τομόρι στο 17’, αλλά στο 42’ ο Φάτσιο έκανε το 1-1, το οποίο ήταν και σκορ ημιχρόνου. Οι γηπεδούχοι έκαναν την ανατροπή στο 63’, με τον Καντρέβα να πετυχαίνει το 2-1 και κρατούσαν τη νίκη μέχρι τα τελευταία λεπτά. Ωστόσο, στο 90’ ο Γιόβιτς πέτυχε το 2-2 για τους «ροσονέρι» και γλύτωσε την ομάδα του από μεγαλύτερη γκέλα.

Σημαντική εκτός έδρας νίκη πήρε η Φιορεντίνα, που επικράτησε της Μόντσα με 1-0 και ανέβηκε στην 4η θέση, με τον Μπελτράν να πετυχαίνει το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης.

Νωρίτερα, η Λάτσιο πήρε επίσης σημαντικό «διπλό» στην έδρα της Έμπολι, επικρατώντας με 2-0 με τα τέρματα των Γκεντουζί (9’) και Τζακάνι (67’).

Με σπουδαία ανατροπή στο δεύτερο μέρος, η Τζένοα πήρε τεράστιο «διπλό» στη μάχη της παραμονής, με 2-1 επί της Σασουόλο, πετυχαίνοντας την πρώτη της νίκη μετά από 4 ματς.