Bundesliga: Στραβοπάτημα για Ντόρτμουντ, έχασε βαθμούς η Λειψία

Μακριά από τη νίκη έμεινε για ακόμα μια αγωνιστική η Ντόρτμουντ, η οποία ήρθε ισόπαλη εντός έδρας με σκορ 1-1 με τη Μάιντς.

Στα τελευταία πέντε παιχνίδια, οι Βεστφαλοί μετρούν 3 ισοπαλίες, μία ήττα και μία νίκη, έχοντας πέσει στην 5η θέση με 27 βαθμούς. Το σκορ άνοιξε για τους γηπεδούχους ο Μπραντ στο 29’ και για τους φιλοξενούμενους ισοφάρισε ο Φαν ντε Μπεργκ στο 43’.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι ευκαιρίες ήταν ελάχιστες εκατέρωθεν και καμία από τις δυο ομάδες δεν κατάφερε να γίνει απειλητική. Στις καθυστερήσεις του ματς ο Ρέινα είδε το γκολ του να ακυρώνεται ως οφσάιντ, με αποτέλεσμα το 1-1 να μείνει μέχρι το τελευταίο σφύριγμα.

Νωρίτερα, η Λειψία αναδείχθηκε επίσης ισόπαλη με 1-1 στην έδρα της Βέρντερ Βρέμης και έχασε την ευκαιρία να πλησιάσει κι άλλο στις πρώτες θέσεις, μένοντας 3η. Βροχή έπεσαν τα γκολ στην τρίτη αναμέτρηση της βραδιάς, καθώς Χόφενχαϊμ και Ντάρμσταντ προσέφεραν πλούσιο θέαμα, σε ένα ματς που έληξε 3-3.