Γκέλαρε στις καθυστερήσεις η Παρί Σεν Ζερμέν

Δεν της πήγε καλά της Παρί Σεν Ζερμέν το εκτός έδρας παιχνίδι με τη Λιλ το βράδυ της Κυριακής (17/12), φεύγοντας με το ισόπαλο 1-1 για τη 16η αγωνιστική της Ligue 1.

Βέβαια, η ομάδα του Λουίς Ενρίκε με 37 βαθμούς στην κορυφή είναι στο +5 από τη Νις, ωστόσο το γκολ της ισοφάρισης από τους γηπεδούχους το δέχθηκε στις καθυστερήσεις και χάθηκε το διπλό.

Ο Κιλιάν Εμπαπέ είχε ανοίξει το σκορ στο 66′ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, όμως η ψυχρολουσία ήρθε στο 90’+3 και ήταν ο Ντέιβιντ αυτός που στέρησε το τρίποντο από τους Παριζιάνους.

Οι «λιλουά» με 28 βαθμούς βρίσκονται στην 4η θέση της κατάταξης, την ίδια στιγμή που η Μαρσέιγ συνεχίζει την προσπάθεια να βρεθεί κοντά στις θέσεις που οδηγούν στο Τσάμπιονς Λιγκ.

Η ομάδα του Τζενάρο Γκατούζο με γκολ των Μουρίγιο στο 26′ και Αρίτ στο 42′ επικράτησε στο «Βελοντρόμ» της Κλερμόν με 2-1, με τον Αλεβινά στο 58ο λεπτό να σημειώνει το γκολ των φιλοξενούμενων. Έτσι, οι Μασσαλοί με 26 πόντους είναι στην 6η θέση του βαθμολογικού πίνακα.