Premier League: Σημαντικό «διπλό» για την Τότεναμ

Μετά το εμφατικό 4-1 επί της Νιουκάστλ την περασμένη αγωνιστική, η Τότεναμ πήρε ακόμα μια σημαντική νίκη, επικρατώντας εκτός έδρας με 2-0 της Νότιγχαμ Φόρεστ.

Έτσι, τα «σπιρούνια» βρίσκονται στην 5η θέση με 33 βαθμούς όσους έχει και η 4η Μάντσεστερ Σίτι (με ένα παιχνίδι λιγότερο) και τέσσερις λιγότερους από την πρωτοπόρο Λίβερπουλ. Για τη Φόρεστ, αυτή ήταν η πέμπτη ήττα στα τελευταία έξι ματς.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στην εκπνοή του ημιχρόνου, με τον Ρισάρλισον να κάνει το 0-1 στο 45+2’. Στο δεύτερο 45λεπτο οι γηπεδούχοι πίεσαν για την ισοφάριση και στο 58’ ο Ελάνγκα σκόραρε, όμως το γκολ του ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Στο 65’ η ομάδα του Ποστέκογλου ξαναχτύπησε, καθώς ο Κουλοσέφσκι σημείωσε το 0-2 και ουσιαστικά «κλείδωσε» τη νίκη.

Οι Λονδρέζοι ολοκλήρωσαν το ματς με δέκα παίκτες, καθώς στο 70’ ο Μπισούμα αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα.

Νότιγχαμ Φόρεστ-Τότεναμ 0-2