Ligue 1: «Καθάρισε» από το ημίχρονο η Μαρσέιγ – Τα αποτελέσματα

Εύκολο βράδυ είχε η Μαρσέιγ απέναντι στη Λοριάν, της οποίας επιβλήθηκε εκτός έδρας με 4-2 για την 15η αγωνιστική της Ligue 1.

Οι Μασσαλοί ουσιαστικά «καθάρισαν» το ματς από το πρώτο ημίχρονο, όπου και πέτυχαν και τα τέσσερα τέρματα. Τον… χορό των γκολ άνοιξε μόλις στο 3ο λεπτό ο Μπεμπά, έπειτα από ασίστ του Ομπαμεγιάνγκ, ενώ έξι λεπτά αργότερα οι ρόλοι αντιστράφηκαν και ο Γκαμπονέζος επιθετικός έκανε το 0-2 μετά από ασίστ του Μπεμπά. Ο Μπαλέρντι στο 33’ σημείωσε το 0-3, για να μειώσει προσωρινά σε 1-3 για τους γηπεδούχους ο Φεβρ στο 41’. Ωστόσο, στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Ομπαμεγιάνγκ χρίστηκε και πάλι σκόρερ, κάνοντας το 1-4.

Στο 2ο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι έριξαν ρυθμούς, με τη Λοριάν να πετυχαίνει ακόμα ένα γκολ στο 52’ με τον Μεντί και το 2-4 να μένει μέχρι το τέλος. Η Μαρσέιγ ολοκλήρωσε τον αγώνα με 10 παίκτες, καθώς στο 80’ αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα ο Κλάους.

Σημαντική εκτός έδρας νίκη πέτυχε και η Μπρεστ, η οποία επικράτησε της Μετς με 1-0 και ανέβηκε στην 5η θέση της βαθμολογίας, ενώ και η Νις πήρε πολύτιμο «τρίποντο» στην έδρα της, επικρατώντας της Ρεμς με 2-1.