Ligue 1: Ντεμπούτο με νίκη για Στεφάν στη Ρεν – Μεγάλο διπλό για Λιλ

Ligue 1

Η Ρεν, στο πρώτο της παιχνίδι με τον Ζουλιέ Στεφάν στον πάγκο της, επικράτησε με 3-1 της Ρεμς, για την 13η αγωνιστική της Ligue 1.

Ένα αποτέλεσμα που ανέβασε την αντίπαλο του Παναθηναϊκού στο Europa League στη 10η θέση (15β.), με τους αντίπαλούς της να μένουν στην 5η (20β.).

Ο Γκουιρί άνοιξε το σκορ στο 4′ για τους γηπεδούχους, με τον Ντιακιτέ να ισοφαρίζει για τη Ρεμς στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους.

Η ομάδα του Στεφάν ωστόσο, καθάρισε στο δεύτερο μέρος. Στο 46′ ο Μπουριζό ανέκτησε το προβάδισμα για τη Ρεν και στο 66ο λεπτό ο Τεάτ «κλείδωσε» το τρίποντο.

Μόνη τέταρτη η Λιλ

Αήττητη για έβδομη διαδοχική αναμέτρηση της Ligue 1 (4 νίκες, 3 ισοπαλίες) παρέμεινε η Λιλ, η οποία στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής του γαλλικού πρωταθλήματος πέρασε νικηφόρα 2-0 από την έδρα της ουραγού Λιόν.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 27΄ με τον Ντέιβιντ, ενώ πέντε λεπτά αργότερα «σφράγισαν» το «τρίποντο» με το τέρμα του Σάντος.

Με το αποψινό «διπλό» η Λιλ έμεινε μόνη στην τέταρτη θέση, δίνοντας τέλος στην ισοβαθμία με τη Ρεμς.