Ligue 1: Μόνη πρώτη με «πεντάρα» η Παρί

Τη… μοναξιά της κορυφής απολαμβάνει η Παρί Σεν Ζερμέν, η οποία επιβλήθηκε εντός έδρας της Μονακό με 5-2 στο ντέρμπι της 13ης αγωνιστικής της Ligue 1.

Έτσι, οι περσινοί πρωταθλητές Γαλλίας βρίσκονται μόνοι πρώτοι στη βαθμολογία με 36 βαθμούς, ακολουθεί η Νις με 26 (υποδέχεται την Τουλούζ την Κυριακή) και 3η η Μονακό με 24β.

Οι φιλοξενούμενοι σκόραραν στο 14΄με τον Βάντερσον, αλλά το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ έπειτα από έλεγχο του VAR. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Γκονσάλο Ράμος πέτυχε το 1-0 για τους γηπεδούχους, με τη Μονακό να απαντά άμεσα και τον Μιναμίνο στο 22’ να κάνει το 1-1.

Η ομάδα του Λουίς Ενρίκε πήρε ξανά προβάδισμα, με τον Εμπαπέ στο 39’ να σημειώνει το 2-1 με πέναλτι, το οποίο ήταν και σκορ ημιχρόνου. Στο δεύτερο 45λεπτο, χρειάστηκε μόλις 2 λεπτά για να «σφραγίσει» τη νίκη. Στο 70’ ο Ντεμπελέ έκανε το 3-1 και στο 72’ ο Βιτίνια σημείωσε το 4-1. Το μόνο που κατάφεραν οι Μονεγάσκοι ήταν να μειώσουν σε 4-2 στο 75’ με τον Μπαλογκούν. Το τελικό 5-2 διαμόρφωσε στο 90+7’ ο Κολό Μουανί.

Παρί Σεν Ζερμέν-Μονακό 5-2