Serie A: Κορυφή για Γιουβέντους, έχασε ξανά βαθμούς η Μίλαν- Αποτελέσματα (video)

Τη νίκη με 2-1 απέναντι στην Κάλιαρι πήρε η Γιουβέντους και πέρασε στην κορυφή της βαθμολογίας με 29 βαθμούς, μπροστά από την Ίντερ (28β.), που όμως έχει έναν αγώνα λιγότερο.

Όλη η… δράση του αγώνα ήταν στο δεύτερο ημίχρονο, μετά το φτωχό σε ευκαιρίες πρώτο. Οι «μπιανκονέρι» άνοιξαν το σκορ στο 60’ με τον Μπρέμερ και ο Ρουγκάνι στο 70’ έκανε το 2-0. Το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν να μειώσουν σε 2-1 στο 75’ με τον Ντοσένα.

Νωρίτερα, η Μίλαν αναδείχθηκε ισόπαλη εκτός έδρας με 2-2 με τη Λέτσε. Αυτό ήταν το τέταρτο συνεχόμενο ματς χωρίς νίκη για τους «ροσονέρι» (2 ήττες, 2 ισοπαλίες), που βρίσκονται στην 3η θέση με 23 βαθμούς.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Ζιρού στο 28’ και ο Ρέιντερς στο 35’ έκανε το 0-2. Ωστόσο, στο δεύτερο ημίχρονο ήταν η σειρά της Λέτσε να πρωταγωνιστήσει. Στο 66’ ο Σανσόνε μείωσε αρχικά σε 1-2, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα ο Μπαντά έφερε το ματς στα ίσια. Μάλιστα, οι γηπεδούχοι θα μπορούσαν να είχαν πάρει τους βαθμούς της νίκης, αλλά το απίθανο γκολ του Πίκολι στο 90+4’ ακυρώθηκε από τον VAR για φάουλ στο ξεκίνημα της φάσης. Η Μίλαν ολοκλήρωσε τον αγώνα με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Ζιρού στις καθυστερήσεις.

Στο τρίτο ματς της ημέρας, Μόντσα και Τορίνο ήραν ισόπαλες με σκορ 1-1.