Serie A: Έμειναν στο μηδέν στο ντέρμπι της Ρώμης (video)

Δεν ανέδειξε νικητή το ντέρμπι της πρωτεύουσας στη Serie A ανάμεσα στη Λάτσιο και τη Ρόμα, καθώς οι δυο ομάδες αναδείχθηκαν ισόπαλες χωρίς τέρματα.

Μετά την αποψινή ισοπαλία, η ομάδα του Ζοσέ Μουρίνιο έπεσε στην 7η θέση, ενώ οι «λατσιάλι» βρίσκονται στη 10η θέση με 17 βαθμούς, μετά από 12 αγωνιστικές.

Στο πρώτο ημίχρονο περιορίστηκαν οι περισσότερες ευκαιρίες και από τις δυο ομάδες, με τον Λουκάκου να απειλεί στο 5’ με κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Στο 13’ ο Κρίσταντε είδε το γκολ που πέτυχε να ακυρώνεται ως οφσάιντ, ενώ το αμέσως επόμενο λεπτό, ένα δυνατό σουτ του Κάρσντορπ πέρασε δίπλα και έξω από το δοκάρι.

Η πρώτη ευκαιρία της, τυπικά, γηπεδούχου Λάτσιο ήταν στο 25’ όταν το σουτ του Λουίς Αλμπέρτο σταμάτησε κι αυτό στο δοκάρι. Το δεύτερο ημίχρονο ήταν πιο… φτωχό σε φάσεις και ευκαιρίες, καθώς και οι δυο ομάδες αναλώθηκαν περισσότερο σε αμυντικό παιχνίδι με ελάχιστες, ανεπιτυχείς, αντεπιθέσεις, κι έτσι το 0-0 έμεινε μέχρι το τέλος.