Μακριά από τις νίκες ξανά η Φράιμπουργκ

Την εκτός έδρας ήττα με 3-1 γνώρισε η Φράιμπουργκ από τη Λειψία και έμεινε χωρίς νίκη για τρίτο συνεχόμενο παιχνίδι στο πρωτάθλημα.

Μετά την πεντάρα στη Μπάτσκα Τόπολα την περασμένη Πέμπτη, η αντίπαλος του Ολυμπιακού στους ομίλους του Europa League επέστρεψε στην πραγματικότητα του γερμανικού πρωταθλήματος, όπου υπέκυψε στην ανωτερότητα της Λειψίας, που ανέβηκε πλέον στην 4η θέση της βαθμολογίας.

Οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα από το 6ο μόλις λεπτό με τον Χάβι Σίμονς, ενώ για τη Φράιμπουργκ ισοφάρισε ο Ρολ στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου. Στο δεύτερο 45λεπτο, η ομάδα του Μάρκο Ρόζε συνέχισε να πιέζει, με τον Οπέντα να της δίνει ξανά το προβάδισμα στο 78’ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι. Δυο λεπτά αργότερα, ο Μπαουμγκάρτνερ διαμόρφωσε το τελιό 3-1.