Champions League: Καρέ προκρίσεων στους «16» και απίθανο θρίλερ στη Κοπεγχάγη

Ρεάλ Μαδρίτης, Μπάγερν, Ρεάλ Σοσιεδάδ και Ιντερ, εξασφάλισαν την πρόκριση τους στην φάση των «16» του Champions League μετά τους αγώνες της 4ης αγωνιστικής του Champions League.

Στον 1ο όμιλο, στο Μόναχο είχαμε την ίδια εικόνα όπως και στο πρώτο ματς Μπάγερν και Γαλατασαράι στην Πόλη, την περασμένη αγωνιστική. Εκεί που η Γαλατά έχασε σωρεία ευκαιριών στο πρώτο ημίχρονο και μαζί έχασε και το ματς. Απόψε οι Τούρκοι είχαν ξανά απίθανες χαμένες ευκαιρίες κυρίως με τον Ικάρντι, ενώ τους ακυρώθηκε σωστά γκολ του Τορέιρα για οφσάιντ στο ξεκίνημα της φάσης και η κυνική Μπάγερν χτύπησε δύο φορές στο τέλος με ποιον άλλον; Τον Χάρι Κέιν! Μείωσε στις καθυστερήσεις ο πρώην άσος του Ολυμπιακού ο Μπακαμπού.

Στο άλλο ματς όμως του ομίλου στη Δανία, είχαμε το απόλυτο θρίλερ της βραδιάς. Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ αιφνιδίασε στο ξεκίνημα την Κοπεγχάγη με δύο γκολ του… Δανού Χόιλουντ! Όμως στο 42’ ένα άτσαλο μαρκάρισμα του Ράσφορντ, έφερε τα πάνω κάτω στο παιχνίδι. Ο επιθετικός της Γιουνάιτεντ αποβλήθηκε μέσω VAR και η ομάδα του Τεν Χάαγκ κατέρρευσε. Κι αυτό γιατί δύο λεπτά μετά δέχθηκε και γκολ από τον Ελιουνούσι που μείωσε σε 1-2 και στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου δέχθηκε και την ισοφάριση με πέναλτι του Γκονσάλβες στο οποίο υπέπεσε ο… συνήθης ύποπτος Χάρι Μαγκουάιρ (χέρι)! Στο β’ μέρος ο Χόιλουντ είχε δοκάρι για χατ τρικ και λίγο αργότερα με πέναλτι που κέρδισε ο… Μαγκουάιρ ο Φερνάντες έδωσε ξανά προβάδισμα στη Γιουνάιτεντ των 10 παικτών, όμως η Κοπεγχάγη ισοφάρισε στο 83’ με τον Λεράγκερ και στο 88’ έφτασε στην ανατροπή με τον Μπαρντατζί (4-3).

Στον 2ο όμιλο, στο ντέρμπι του «Εμιρεϊτς» η Αρσεναλ υποδέχθηκε την κάτοχο του Europa League Σεβίλλη κι έκανε ο,τι ήθελε στον αγωνιστικό χώρο πηγαίνοντας προηγούμενη στα αποδυτήρια στο 45λεπτο με γκολ του Τροσάρ. Ο Σάκα «καθάρισε» το ματς νωρίς στο β’ μέρος με το 2-0, ενώ στο άλλο ματς στην Ολλανδία, η Αϊντχόφεν νίκησε δύσκολα τη Λανς που είχε δοκάρι για την ισοφάριση.

Στον 3ο όμιλο, στη Μαδρίτη η Μπράγκα έχασε πέναλτι στο 6’ με τον Τζαλό που απέκρουσε ο Λούνιν ενώ στο 10’ ακυρώθηκε γκολ του Μπραχίμ Ντίας για φάουλ του Βινίσιους. Λίγο αργότερα όμως, ο ίδιος παίκτης (αντικατέστησε τον Μπέλιγκαμ στην 11αδα) άνοιξε το σκορ για την «βασίλισσα» που έφτασε σε άνετη νίκη με 3-0.

Λίγο νωρίτερα η Νάπολι «γκέλαρε» με την Ουνιόν στο «Ντιέγκο Μαραντόνα» (1-1).

Στον 4ο όμιλο, αφού νωρίτερα η Ρεάλ Σοσιεδάδ νίκησε 3-1 την αγνώριστη φέτος Μπενφίκα και την απέκλεισε νωρίς από την επόμενη φάση της διοργάνωσης, στην Αυστρία, ήρθε και η Ιντερ να νικήσει την Ζάλτσμπουργκ με πέναλτι του Μαρτίνες κι έτσι οι δύο ομάδες πήραν τα εισιτήρια της πρόκρισης.

Συνοπτικά τα αποτελέσματα της 4ης αγωνιστικής:

1ος ΟΜΙΛΟΣ

Μπάγερν – Γαλατασαράι 2-1 (80’, 86’ Κέιν – 90’+3’ Μπακαμπού)

Κοπεγχάγη – Μάντσεστερ Γιουν. 4-3 (44’ Ελιουνούσι, 45’+8‘ πεν. Γκονσάλβες, 83’ Λεράγκερ, 88’ Μπανταρτζί – 3’, 28’ Χόιλουντ, 69’ πεν. Φερνάντες)

Βαθμολογία (4 αγώνες)

1.Μπάγερν………….11-5….12

2.Κοπενχάγη………..7-8…….4

3.Γαλατσαράι……….6-9……4

4.Μάντσεστερ Γ……9-11….3

2ος ΟΜΙΛΟΣ

Αρσεναλ – Σεβίλλη 2-0 (29’ Τροσάρ, 64’ Σάκα)

Αϊντχόφεν – Λανς 1-0 (12’ Ντε Γιονγκ)

1.Αρσεναλ……….9-3…..9

2.Αϊντχόφεν……..4-7….5

3.Λανς…………….4-4…..5

4.Σεβίλλη…………4-7….2

3ος ΟΜΙΛΟΣ

Ρεάλ Μαδρ. – Μπράγκα 3-0 (27’ Ντίας, 58’ Βινίσιους, 61’ Ροντρίγκο)

Νάπολι – Ουνιόν Βερ. 1-1 (39’ Πολιτάνο – 52’ Φοφανά)

1.Ρεάλ Μαδρ……..9-3….12

2.Νάπολι……………6-5….7

3.Μπράγκα………..5-9….3

4.Ουνιόν……………3-6….1

4ος ΟΜΙΛΟΣ

Ρεάλ Σοσιεδάδ – Μπενφίκα 3-1 (6’ Μερίνο, 15’ Οριανθάμπαλ, 21’ Μπαρενετσέα – 49’ Ράφα Σίλβα)

Ζάλτσμπουργκ – Ιντερ 0-1 (85’ πεν. Μαρτίνες)