«Έκλεψε» τον βαθμό στο τέλος η Λίβερπουλ

Με γκολ του Λουίς Ντίας στις καθυστερήσεις του αγώνα, η Λίβερπουλ γλίτωσε το κάζο και έφυγε με τον βαθμό της ισοπαλίας από την έδρα της Λούτον, με τις δυο ομάδες να αναδεικνύονται ισόπαλες με σκορ 1-1 για την 11η αγωνιστική της Premier League.

Πολύ κοντά στο να πάρει τη δεύτερη νίκη της στο πρωτάθλημα βρέθηκε η Λούτον, όμως ο Λουίς Ντίας της… χάλασε τα σχέδια στα τελευταία λεπτά των καθυστερήσεων. Οι φιλοξενούμενοι θα μπορούσαν να έχουν ανοίξει το σκορ από νωρίς στο ματς, αλλά το σουτ του Νούνιες στο 13’ βρήκε στο δοκάρι.

Μέχρι τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, οι ευκαιρίες ήταν ελάχιστες εκατέρωθεν, όπως και στο μεγαλύτερο μέρος του δεύτερου. Μια από αυτές εκμεταλλεύτηκε για τη Λούτον ο Τσονγκ, ο οποίος στο 80’ έκανε το 1-0. Οι γηπεδούχοι κρατούσαν τους τρεις βαθμούς της νίκης μέχρι τις καθυστερήσεις, όμως Ντίας στο 90+6’ ισοφάρισε και χάρισε τον βαθμό στη Λίβερπουλ, αφιερώνοντας το γκολ στον πατέρα του, ο οποίος είναι ακόμα υπό ομηρία.

Νωρίτερα, η Νότιγχαμ Φόρεστ επικράτησε με 2-0 της Άστον Βίλα, διακόπτοντας το σερί της των τεσσάρων ματς χωρίς ήττα. Τα γκολ των γηπεδούχων πέτυχαν οι Έινα στο 5’ και Μανγκαλά στο 47’.