Σταμάτησε το σερί της Λάτσιο η Μπολόνια

Την εντός έδρας νίκη με 1-0 πήρε η Μπολόνια απέναντι στη Λάτσιο, στο ματς που άνοιξε την αυλαία της 11ης αγωνιστικής στη Serie A.

Με τη νίκη της αυτή, η Μπολόνια ανέβηκε στην 6η θέση, αφήνοντας στην 8η τους Λατσιάλι, που είχαν ένα σερί τριών συνεχόμενων νικών μέχρι απόψε.

Στο πρώτο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι έχασαν σωρεία ευκαιριών. Στο 5ο λεπτό ο Καστεγιάνος σημάδεψε το δοκάρι, ενώ την ίδια κατάληξη είχε και το κόρνερ (!) που εκτέλεσε ο Λουίς Αλμπέρτο στο 18’.

Τις χαμένες ευκαιρίες των αντιπάλων τους εκμεταλλεύτηκαν οι γηπεδούχοι, που κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ με την έναρξη τυ δεύτερου ημιχρόνου. Συγκεκριμένα, στο 46’ μετά ωραία ομαδική συνεργασία, η μπάλα έφτασε στον Φέγκιουσον, ο οποίος με ωραίο πλασέ έκανε το 1-0.

Στο 51’ η Λάτσιο ζήτησε πέναλτι για μαρκάρισμα στον Καστεγιάνος, αλλά ο διαιτητής έδειξε τη συνέχεια του παιχνιδιού. Στη συνέχεια ο ρυθμός έπεσε αισθητά και οι ευκαιρίες μπροστά από τις δυο εστίες ήταν ελάχιστες, με το 1-0 να μένει μέχρι το τέλος.

Μπολόνια-Λάτσιο 1-0