La Liga: Συνεχίζει να τρελαίνει κόσμο η Χιρόνα, επέστρεψε στις νίκες η Ρεάλ

Η έκπληξη της φετινής La Liga, που ακούει στο όνομα Χιρόνα, φαίνεται πως είναι εδώ για να μείνει, καθώς έφυγε με σπουδαία νίκη με ανατροπή από την έδρα της Βιγιαρεάλ, επικρατώντας με 2-1 και παραμένει μόνη πρώτη στη βαθμολογία.

Μετά από 7 παιχνίδια, μετρά έξι νίκες και μια ισοπαλία, έχοντας πετύχει 18 γκολ, όσα και η Μπαρτσελόνα. Οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν πίσω στο σκορ στο 49’ με το πέναλτι το Ντάνι Παρέχο, αλλά η συνεχής τους πίεση απέδωσε. Στο 56’ ο Ντόβμπικ έφερε αρχικά το ματς στα ίσια, ενώ στο 61’ ο Έρικ Γκαρσία έκανε την πλήρη ανατροπή, πέτυχε το 1-2 και χάρισε το σημαντικό «τρίποντο» στην ομάδα του.

Επέστρεψε στις νίκες η Ρεάλ

Η Ρεάλ Μαδρίτης υποδέχθηκε τη Λας Πάλμας, απέναντι στην οποία δε δυσκολεύτηκε και επικράτησε με 2-0, αφήνοντας πίσω την ήττα με 3-1 από την Ατλέτικο την περασμένη Κυριακή. Ο Μπραχίμ Ντιάζ πέτυχε το 1-0 στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, ενώ ο Χοσέλου «σφράγισε» τη νίκη στο 56’ σημειώνοντας το 2-0.

Πλούσιο σε γκολ ήταν και το τρίτο ματς της βραδιάς, με τις Αθλέτικ Μπιλμπάο και Χετάφε να αναδεικνύονται ισόπαλες με σκορ 2-2 στην έδρα της πρώτης. Αξίζει να αναφερθεί πως οι γηπεδούχοι αγωνίζονταν με παίκτη λιγότερο για ένα ολόκληρο ημίχρονο, καθώς στο 45’ αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη ο Σανσέτ. Οι Βάσκοι έμειναν αήττητοι για έκτο σερί ματς (4-2-0) και παραμένουν στις ψηλές θέσεις της βαθμολογίας (έχουν μόλις μία ήττα στην πρεμιέρα από την Ρεάλ).