«Τεσσάρα» της Παρί σε Μαρσέιγ

Μια κακή παρένθεση φάνηκε πως ήταν η ήττα της Παρί Σεν Ζερμέν από τη Νις την περασμένη αγωνιστική, καθώς απόψε έδειξε… τα δόντια της στη Μαρσέιγ, επικρατώντας με 4-0 στο ντέρμπι της 6ης αγωνιστικής της Ligue 1.

Από την άλλη, το κακό κλίμα στις τάξεις των Μασσαλών, μεταφράστηκε και στον αγωνιστικό χώρο στο «Παρκ ντε Πρενς», αλλά και στη γενικότερη αγωνιστική εικόνα της ομάδας στα τελευταία παιχνίδια.

Το… πάρτι για τους γηπεδούχους ξεκίνησε από νωρίς, με τον Χακίμι να ανοίγει το σκορ στο 8ο λεπτό και τον Κολό Μουανί να κάνει το 2-0 στο 37’. Στο δεύτερο ημίχρονο ανέλαβε δράση ο Γκονσάλο Ράμος, ο οποίος είχε περάσει ως αλλαγή του Εμπαπέ στο 32ο λεπτό, καθώς ο τελευταίος υπέστη διάστρεμμα από δυνατό μαρκάρισμα του Μπαλέρντι. Με τα γκολ του στο 47’ και στο 89’, ο Ράμος «σφράγισε» τη νίκη της Παρί.