Ισοπεδωτική Νιουκάστλ, έριξε οκτώ στη Σέφιλντ Γιουνάιτεντ – «Τριάρες» για Λίβερπουλ και Μπράιτον

Κανένα έλεος δεν έδειξε ο Νιουκάστλ απέναντι στη Σέφιλντ Γιουνάιτεντ, της οποίας επιβλήθηκε με 8-0 εκτός έδρας, έχοντας οκτώ διαφορετικούς σκόρερ!

Τον… χορό των γκολ άνοιξε στο 21’ ο Λόνγκσταφ, ο Μπερν στο 31’ έκανε το 0-2, ενώ το ημίχρονο έληξε 0-3, με τον Μπότμαν να σκοράρει στο 35’. Στο δεύτερο μέρος, οι «καρακάξες» όχι μόνο δεν επαναπαύτηκαν, αλλά συνέχισαν από εκεί που σταμάτησαν. Στο 56’ ο Γουίλσον πέτυχε το 0-4, πέντε λεπτά αργότερα ο Γκόρντον το 0-5 και στο 68’ ο Αλμιρόν το 0-6. Ο Γκιμαράες στο 73’ και ο Ίσακ στο 87’ διαμόρφωσαν το τελικό 0-8 για τη Νιουκάστλ.

Ξέσπασε στη Μπόρνμουθ η Μπράιτον

Μετά την ήττα από την ΑΕΚ για την πρώτη αγωνιστική των ομίλων του Europa League, η Μπράιτον επέστρεψε στις νίκες στο πρωτάθλημα. Παρόλο που βρέθηκε πίσω στο σκορ με το γκολ του Σολάνκε στο 25ο λεπτό, στην συνέχεια έκανε την ανατροπή και έφτασε στη νίκη με τα γκολ των Κερκέζ (45+2’, αυτ.) και Μιτόμα (46′, 77′). Ο Ιάπωνας μπήκε ως αλλαγή στο δεύτερο ημίχρονο και ήταν αυτός που ουσιαστικά άλλαξε την ροή του αγώνα.

Συνέχισε με νίκη η Λίβερπουλ

Στο «Άνφιλντ» η Λίβερπουλ δυσκολεύτηκε, αλλά τελικά κατάφερε να λυγίσει την αντίσταση της Γουέστ Χαμ και να πάρει τη νίκη με 3-1. Οι «κόκκινοι» προηγήθηκαν με τον Σαλάχ (16′ πεν.), η ομάδα του Λονδίνου ισοφάρισε με τον Μπόουεν στο 42′, αλλά ο Νούνιες έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ στο 60ο λεπτό, με τον Ζότα να διαμορφώνει το τελικό σκορ στο 85′.