Γκουαρντιόλα: «Ο Ρόδρι κορυφαίος μέσος της Ευρώπης»

Η κάτοχος του τροπαίου Μάντσεστερ Σίτι, ανέβασε στροφές στο δεύτερο ημίχρονο κι επιβλήθηκε με 3-1 του Ερυθρού Αστέρα στο πλαίσιο του 7ου ομίλου, στην πρώτη αναμέτρηση των δύο ομάδων σε ευρωπαϊκό επίπεδο, στην πρεμιέρα της φάσης των ομίλων του Champions League της σεζόν 2023/2024.

Οι Σέρβοι «πάγωσαν» το «Ετιχαντ» στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους με τον Μπουκαρί, αλλά στο δεύτερο οι «πολίτες» χρειάστηκαν λίγα λεπτά για να ανατρέψουν τα εις βάρος τους δεδομένα με τα δύο γκολ του Άλβαρες (47′ και 60′), ενώ στο 73ο λεπτό ο Ρόδρι «σφράγισε» τη νίκη για το συγκρότημα του Πεπ Γκουαρδιόλα.

Ο Καταλανός τεχνικός δήλωσε ευχαριστημένος από τη νίκη της ομάδας του και στάθηκε στην απόδοση του Ρόδρι, τον οποίο χαρακτήρισε ως τον κορυφαίο μέσο στο ευρωπαϊκό ποδόσφαιρο: «Είναι παίκτης κορυφαίας ποιότητας. Για μένα ο Ρόδρι είναι ο κορυφαίος μέσος στην Ευρώπη. Είμαι χαρούμενος για τη νίκη, αλλά και ότι υπάρχουν στην ομάδα παίκτες όπως ο Ρόδρι