Βιγιαρεάλ – Αλμερία 2-1: Αγχωτική νίκη για τα «Κίτρινα Υποβρύχια» πριν το ματς με τον Παναθηναϊκό

Η Βιγιαρεάλ (αντίπαλος του Παναθηναϊκού 21/9, 19:45), φιλόξενησε στην έδρα της την ομάδα της Αλμερίας για την πέμπτη αγωνιστική του ισπανικού πρωταθλήματος και πήρε το τρίποντο (2-1), με ανατροπή χωρίς ωστόσο να πείσει με την εμφάνιση της.

Στο πρώτο ημίχρονο και οι δύο ομάδες είχαν τις στιγμές τους από την με καμία ωστόσο να μην μπορεί να μετουσιώσει σε γκολ τις ευκαιρίες που δημιούργησε, με τους γηπεδούχους να είναι αρκετά φλύαροι με την μπάλα στα πόδια στο τρίτο μισό του γηπέδου.

Πράγμα που πλήρωσαν στο 44′ όταν ο Ακιέμε έκανε το 0-1 για την Αλμερία και της έδωσε ψυχολογία, όμως η Βιγιαρεάλ δεν λύγισε και φρόντισε να απαντήσει άμεσα με γκολ του Μορένο στο 45+5′.

Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυναμικά και κρατούσαν περισσότερο την μπάλα ψάχνοντας το γκολ της ανατροπής, όμως η Αλμερία είχε απαντήσεις στις προσπάθειες τους.

Οι φιλοξενούμενοι έκλεισαν τους χώρους για την Βιγιαρεάλ και περιόρισαν την επιθετικής της ανάπτυξη.

Στις καθυστερήσεις όμως Τα Κίτρινα Υποβρύχια, βρήκαν την ευκαιρία και έκαναν την ανατροπή με τον Σόορλοθ στο 90+4′.

Βιγιαρεάλ: Γιόγκερσεν, Φουλθ, Αλμπιόλ, Γκάμπια, Ρομέρο, Παρέχο, Κάπουε, Πίνο, Μορένο, Μπαένα, Σοόρλοθ

Αλμερία: Μαξιμιάνο, Χούμι, Μόντες, Γκονζάλες, Ακιέμε, Λόμπι, Ρομπερτόνε, Εμπαρμπά, Αρίμπας, Μελέρο, Σουάρεζ