Αστέρας – ΠΑΣ Γιάννινα 2-2: Δίκαιη μοιρασιά σε τρελό πρώτο 45λεπτο (vid)

Αστέρας και ΠΑΣ Γιάννινα πρόσφεραν στη Τρίπολη, ένα καταπληκτικό πρώτο ημίχρονο με τέσσερα γκολ και μετά… ηρέμησαν. Το τελικό 2-2 αποτελεί δίκαιη μοιρασιά για τις δυο ομάδες.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν επιθετικά το ματς με τον ΠΑΣ να αιφνιδιάζει στο 16′ με ένα πολυ ωραίο γκολ του 22χρονου Τζίμα που άδειασε τον Καρμόνα και με σουτ άνοιξε το σκορ (0-1), χωρίς να το πανηγυρίσει αφού προέρχεται από τις ακαδημίες του Αστέρα…

Το προβάδισμα του ΠΑΣ δεν κράτησε για πολύ αφού στο 21′ ο Αλβαρες με απευθείας εκτέλεση φάουλ ισοφάρισε 1-1. Ομως οι φιλοξενούμενοι δεν πτοήθηκαν και στο 28′ πήραν ξανά προβάδισμα με τον Μπάλαν από ασίστ του Σόρια (1-2). Η φάση ελέγχθηκε και από το VAR για πιθανό οφσάιντ του σκόρερ και τελικά το γκολ μέτρησε κανονικά.

Ο Αστέρας βγήκε ξανά να πιέσει και στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων από κόρνερ του Μπαρτόλο ο Ρεγκίς με κεφαλιά έφερε ξανά το ματς στα ίσια (2-2) σε ένα εντυπωσιακό πρώτο ημίχρονο.

Στο β’ μέρος οι δύο ομάδες παρουσιάστηκαν πιο συγκρατημένες και απέφυγαν κάθε ρίσκο. Οι καλές φάσεις ήταν ελάχιστες και το 2-2 δίκαιο αποτέλεσμα.