Ζορίστηκε, αλλά πήρε το «τρίποντο» η Μπαρτσελόνα

Με το «διπλό» έφυγε τελικά η Μπαρτσελόνα από την έδρας της Οσασούνα, αφού πήρε τη νίκη με 2-1 στα τελευταία λεπτά του αγώνα.

Οι «μπλαουγκράνα» τα βρήκαν σκούρα απέναντι στην Οσασούνα, παρόλο που βρέθηκαν να προηγούνται συγκεκριμένα, στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου (45+1’) ο Κουντέ πέτυχε το 0-1 και έστειλε την ομάδα του στα αποδυτήρια με προβάδισμα.

Στο δεύτερο μέρος, ωστόσο, οι γηπεδούχοι πίεζαν για την ισοφάριση και το κατάφεραν στο 76’ με τον Άβιλα. Κι εκεί που όλα έδειχναν οτι οι Καταλανοί θα αφήσουν βαθμούς στην Παμπλόνα, ο Λεβαντόφσκι κέρδισε πέναλτι από τον Κατένα, ο οποίος αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα. Ο Πολωνός άσος ανέλαβε την εκτέλεση, δεν αστόχησε από την άσπρη βούλα και έδωσε τη νίκη στη Μπαρτσελόνα.