Ρεάλ – Χετάφε 2-1: Ο Μπέλιγχαμ γλύτωσε από κάζο τη Βασίλισσα

Με πρωταγωνιστή ξανά τον Τζουντ Μπέλιγχαμ η Ρεάλ στο ανακαινισμένο «Σαντιάγκο Μπερναμπέου» νίκησε στις καθυστερήσεις 2-1 τη Χετάφε.

Στην πρώτη της φάση στο παιχνίδι η Χετάφε κατάφερε να πάρει κεφάλι στο σκορ με τον πρώην παίκτη της Ρεάλ Μπόρχα Μαγιοράλ να πλασάρει στο 11′ τον Κέπα για το 0-1.

Η Ρεάλ δεν πέτυχε στο ημίχρονο το γκολ της ισοφάρισης όμως στο δεύτερο μέρος μόλις στο 47΄έφερε στο ματς στα ίσια. Σκόρερ ο Χοσελού που εκμεταλλεύτηκε την ασθενή απόκρουση του Σόρια.

Η Βασίλισσα έψαξε το γκολ της νίκης με το προειδοποιητικό μήνυμα να έρχεται στο 65΄ αλλά το σουτ του Καρβαχάλ να βρίσκει στο δοκάρι. Τελικά ο Μπέλιγχαμ στο 95΄ έδωσε τη νίκη στη Ρεάλ με σουτ από κοντινή απόσταση.

ΡΕΑΛ: Κέπα, Γκαρσία(46’ Νάτσο), Αλάμπα, Ρούντιγκερ, Καρβαχάλ(76’ Βάσκεθ), Τσουαμενί(80’ Βαλβέρδε), Μόντριτς(77’ Μπραχίμ Ντίαθ), Μπέλιγχαμ, Ροδρίγο, Καμαβινγκά(46’ Κρόος), Χοσέλου

ΧΕΤΑΦΕ: Σόρια, Σουάρες(77’ Καρμόνα), Ντουάρτε, Αλντερέτε(46’ Αραμπάρι), Μίτροβιτς, Άλβαρες, Τζένε, Αλενιά(58’ Ιγκλέσιας), Μαξίμοβιτς, Λατάσα(77’ Μάτα), Μαγιοράλ(90+3’ Λοσάνο)

Στο άλλο ματς Σοσιεδάδ και Γρανάδα προσέφεραν πανδαισία γκολ στο «Ανοέτα» με τους Βάσκους να πετυχαίνουν την πρώτη νίκη τους στην εφετινή σεζόν με σκορ 5-3.