Απίστευτο διπλό με ανατροπή για τη Λίβερπουλ

Παρόλο που βρέθηκε πίσω στο σκορ από νωρίς και από το 28ο λεπτό αγωνιζόταν με παίκτη λιγότερο, η Λίβερπουλ έκανε τεράστια ανατροπή απέναντι στη Νιουκάστλ και με ήρωα τον Ντάρβιν Νούνιες, επικράτησε με 2-1 στο «Saint James’ Park».

Ο αγώνας ξεκίνησε ιδανικά για τη Νιουκάστλ, αφού πήρε προβάδισμα στο 25’ με τον Γκόρντον. Μάλιστα, τρία λεπτά αργότερα βρέθηκε με αριθμητικό πλεονέκτημα, καθώς ο Φαν Ντάικ αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα στο 28’, γεγονός για το οποίο διαμαρτυρήθηκε έντονα βγαίνοντας από τον αγωνιστικό χώρο.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι, παρότι με παίκτη λιγότερο, ήταν πιο πιεστικοί και η πίεση αυτή απέδωσε. Στο 81’ ο Νούνιες ισοφάρισε σε 1-1 μετά από ασίστ του Ντιόγκο Ζότα και στο 90+3’ πέτυχε το γκολ της νίκης για τη Λίβερπουλ.