Παναθηναϊκός: Οι αγαπημένες του… καθυστερήσεις

Τελικά στον Παναθηναϊκό αρέσει πολύ ο δύσκολος δρόμος. Αυτός που προκαλεί την τύχη του και του δίνει νίκες, ανάσες και προκρίσεις όχι σε ολόκληρα ενενηντάλεπτα αλλά στις καθυστερήσεις των αγώνων του! Είτε μιλάμε για τις ελληνικές διοργανώσεις είτε για τις ευρωπαϊκές…

Πόσες φορές πέρσι οι «πράσινοι» πήραν βαθμούς ή βαθμό… μετά το φινάλε των αγώνων τους στο πρωτάθλημα; Πόσες φορές βρήκαν γκολ στις καθυστερήσεις ή και μετά, στις καθυστερήσεις των… καθυστερήσεων; Κοντεύει να χάσει την μπάλα και τον λογαριασμό! Και δεν είναι μόνο η τύχη που επικαλούνται πολλοί. Την τύχη σου άλλωστε την προκαλείς. Δείχνει πείσμα, δείχνει χαρακτήρα, δείχνει ότι η ομάδα δεν τα παρατάει όσο δύσκολες κι αν είναι οι συνθήκες, όσο κι αν οι πιθανότητες δεν είναι με το μέρος του.

Ποιος θα ξεχάσει την περσινή ισοπαλία στη Λεωφόρο κόντρα στον Ολυμπιακό; Με το ανόητο πέναλτι του Άβιλα στη λήξη των καθυστερήσεων με το οποίο οι «πράσινοι» έσωσαν το αήττητο; Να θυμηθούμε τη νίκη επί του Αρη στις καθυστερήσεις;  Πόσες φορές ο Φώτης Ιωαννίδης δεν έσωσε την ομάδα του στο φινάλε;

Και φέτος πάλι τα ίδια. Ο Παναθηναϊκός σπαταλάει ολόκληρα ενενηντάλεπτα με χαμένες ευκαιρίες και φτάνει στο γκολ που χρειάζεται στις καθυστερήσεις! Η πρόκριση με τη Μαρσέιγ ήρθε στο 97ο λεπτό! Στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων στο «Βελοντρόμ» οι «πράσινοι» κέρδισαν το πέναλτι με το οποίο ο Ιωαννίδης τους έδωσε παράταση ζωής, που πήραν τελικά στα πέναλτι. Χθες πάλι τα ίδια. Αφού χάθηκαν πάλι ευκαιρίες, αφού ο Σπόραρ για πολλοστή φορά σπατάλησε μια ακόμη ευκαιρία και μάλιστα χάνοντας αυτή τη φορά το… άχαστο, δικαιώνοντας όσους υποστηρίζουν πως όλα τα γκολ χάνονται και όλα μπαίνουν, ήρθε η καταπληκτική ασίστ του Ιωαννίδη στον Μαντσίνι στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων να δώσει ξανά πολλές ελπίδες στους «πράσινους» για πρόκριση στους «χρυσούς» ομίλους του Champions League…

Όμως εδώ θα πρέπει να σταθούμε στον πραγματικό «ήρωα» -αν υπάρχουν τέτοιοι στο ποδόσφαιρο- του χθεσινού αγώνα κι αυτός ήταν στη φάση του ματς ο Μπρινιόλι. Ο Ιταλός με την αστραπιαία αντίδραση του στο πλασέ του Ρόνι Λόπες έσωσε το 3-0, ένα λεπτό πριν ο Μαντσίνι δώσει το φιλί ζωής για την πρόκριση! Αν εκεί γινόταν το 3-0 τώρα η ρεβάνς θα είχε τυπική διαδικασία και ο Παναθηναϊκός θα ετοιμαζόταν για τους ομίλους του Europa League. H σωτήρια αυτή επέμβαση του Ιταλού γκολκίπερ είναι αυτή που κράτησε ζωντανό τον Παναθηναϊκό στο παιχνίδι της πρόκρισης.

Όμως, έχω την αίσθηση και το έχω πει, πριν το χθεσινό παιχνίδι, ότι το πιο δύσκολο ματς για την ομάδα του Γιοβάνοβιτς είναι το ματς του ΟΑΚΑ. Κι αυτό γιατί, η Μπράγκα είναι ομάδα για εκτός έδρας, ομάδα που «σκοτώνει» όταν βρίσκει χώρους και είναι μαζί με δύο-τρεις άλλες ευρωπαϊκές ομάδες, κίνδυνος θάνατος στις αντεπιθέσεις, κάτι που έδειξε και χθες στο β΄ ημίχρονο, από τη στιγμή που προηγήθηκε στο σκορ. Με τον Παναθηναϊκό να θέλει δύο γκολ για την πρόκριση ή έστω ένα για να φέρει την πρόκριση στα ίσια, οι Πορτογάλοι θα βρουν χώρους, ειδικά αν αργήσει να μπει το γκολ οπότε οι «πράσινοι» θα ανοίγονται κι άλλο. Θεωρώ μειονέκτημα ότι το συγκεκριμένο μόνο παιχνίδι γίνεται στο Ολυμπιακό Στάδιο. Ένα μεγάλο γήπεδο ανοιχτό, αυτό που ακριβώς θέλει η Μπράγκα. Κι ας λένε ή γράφουν πολλοί ότι 60.000 «πράσινοι» θα λιώσουν τους Πορτογάλους.

Όπως και να έχει η πρόκριση παραμένει πολύ δύσκολη υπόθεση αλλά ο Παναθηναϊκός του Γιοβάνοβιτς έχει σοβαρές πιθανότητες να την πετύχει, με όσα έχει δείξει μέχρι τώρα στα πέντε ευρωπαϊκά παιχνίδια του. Και με μη ξεχνάμε ότι μιλάμε για ένα παιχνίδι…. 40 εκατ. ευρώ!